آخرین اخبار «کشور های غربی

سوال موقعیت جغرافیایی امن ایالات متحده در پشت دو خندق اقیانوسی باعث شده است که آمریکاییها میزان احساس ناامنی بسیاری از مردم کشورهای دیگر در مواجهه با همسایگان متخاصم را دست کم بگیرند. عوامل و مولفه های سیاست خارجی را در وهله اول به دو نوع عامل های ثابت و عامل های پایدار تقسیم می نمایند.

به گزارش ایسنا، صلاح الزواوی، سفیر فلسطین در تهران طی سخنانی در مراسم سالروز افتتاح سفارت فلسطین تاکید کرد: راه امام خمینی (ره)و انقلاب اسلامی تنها به ملت ایران اختصاص ندارد بلکه برای تمامی کشورهای اسلامی جهان است. وی ملت ایران را «یاغی»! حجت الاسلام قریشی با اشاره به اینکه نباید مسئولان در جامعه به گونهای رفتار یا صحبت کنند که باعث ترویج ناامیدی در بین مردم شود، تصریح کرد: ملت ایران اسلامی نشان دادهاند که همواره در عرصههای مختلف پشتیبان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بودند.

دونالد ترامپ رئیسجمهور آمریکا در پیامی توییتری به اظهارات بانوی اول سابق این کشور در کنوانسیون دموکراتها پاسخ داد و در این پیام دستاورهای دولت باراک اوباما و معاونش جو بایدن را به سخره گرفت. تجربه حمله آمریکا به عراق نشان داد که سوء تفاهمات اساسی چرخهای را ایجاد کرده است که در آن تهدیدها قبل از وقوع حمله دست کم گرفته میشوند و پس از وقوع آنها بیش از حد برآورد میشوند.

درست است؛ ممکن است رشدِ نسبت واردات به صادرات غیر نفتی ما کاهش پیدا کرده، این رشد کم شده – این خودش چیز مثبتی است – اما به این اکتفاء نکنید.

او در سال ۲۰۱۱ نیز نقشی محوری در تحریمهای نفتی و بانک مرکزی ایران داشت. البته وضعیت در در دولت اول او که هنوز تحریمهای نفتی و بانکی آغاز نشده بودند بهتر بود. با وجود آنکه دادگاههای آمریکا دولت ایران را مقصر حملات مذکور محسوب کردهاند و دستور اخذ غرامت دادند اما ایران هرگز چنین مسئولیتی را نپذیرفت و از درخواستهای نظام قضایی آمریکا برای پرداخت میلیاردها دلار غرامت پیروی نکرده است.

با توجه به همین امر نیز نباید انتظار اقدام قابل توجه راهبردی در هماهنگی تل آویو – مسکو را حداقل در کوتاه مدت داشت. برخی از نظریه پردازان بر این باورند که با پدید آمدن جنگ افزارهای پیشرفته و از همه مهم ترین پیشرفتهای تکنولوژیک اهمیت جغرافیا از بین رفته است، اما واقعیت امر در آن است که به رغم کاهش اهمیت آن، جغرافیا کماکان ازعناصر تاثیرگذار پایدار در سیاست خارجی کشورها به شمار می رود.

این مقامهای سابق نوشتند: ما نمیخواستیم پشتیبانی آمریکا از این ائتلاف تبدیل به چک سفید امضا شود اما امروز تلفات غیرنظامیان در این جنگ همچنان به رشد ادامه میدهد و پایانی نیز برای این جنگ در دیدرس مشاهده نمیشود و روشن است که این دقیقا چیزی است که اتفاق افتاده است.

به سیا افسر ذخیره ارتش آمریکا در جنگ ویتنام بود. این باورها شامل مواردی در مورد سهولت معرفی لیبرال دموکراسی در اکثر نقاط جهان، اثربخشی نیروی نظامی ایالات متحده، و تمایل به مشاهده جهان به عنوان تقسیم غیرمنعطف بین دوستان و دشمنان و غیره است. حضور نظامیا امریکایی در عربستان, کویت, بحرین ودر عراق و سوریه نیز که برای مردم منطقه بسیار ملموس است و دیده می شود با اینکه پارلمان عراق در سال 2020به اخراج فوری نظامیان اشغالگر امریکایی رای داده است اما این نیروها به هیچوجه حاضر به ترک این کشور نیستند وبه بهانه های مختلف و تحت پوشش عنوان های دروغینی مانند حضور مستشاری همچنان این کشور را تحت اشغال دارند و در امور داخلی وسیاسی عراق دخالت می کنند.

۳0 درصد از هزینه تولید ضدموشک ختس، توسط ایالات متحده آمریکا تامین شده و بنابراین فروش آن به دیگر کشورها، مستلزم دریافت اجازه از دولت واشنگتن نیز است. این ارتباط به اندازه و میزانی در جهان کنونی اهمیت دارد که طرح ریزی و اجرای سیاست خارجی یکی از مهم ترین وظایف دولت ها به شمار می رود.

یک عامل ثبات بخش دیگر در سیاست خارجی ، این است که تقریبا تمام دولت ها، یا رژیم ها مرام عقیدتی خودرا هنگام نیاز فدای منافع ملی می نمایند. در خصوص سیاست خارجی به تعریف های زیادی بر می خوریم، بدون این که این تعریف ها تفاوت ماهوی و مفهومی داشته باشند و تقریباً همه ی آن ها به یک مفهوم اشاره دارند.

مقامات آمریکایی و دیگر شرکای آنها، همزمان با مذاکرات رفع تحریمها در وین، به لفاظی و تهدید درخصوص استفاده از ابزار تحریم و فشار علیه ایران در صورت شکست گفتوگوها روی آوردهاند. با حضور بن لادن در افغانستان، آمریکا خواهان تحویل وی شد که اقدامی در این خصوص صورت نگرفت و با انفجار سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا، آمریکا تحریم هایی اعمال و شرق افغانستان را هدف حملات موشکی قرار داد.

در این کتاب تصورات غلط مردم آمریکا در مورد تهدیدها و رفتارهای خارجی را به تاریخ و جغرافیای این کشور گره زده شده است و استدلال میشود که موفقیت آمریکا در روابط بینالملل اغلب به رغم جهان بینی عمومی و نه به دلیل آن، به دست میآید. سابقه استعماری تا مدیریت آمریکا با تروریسم بینالمللی مدرن، نشان میدهد که چگونه پیشفرض «فنلاندسازی» به نگرش «برای ما یا علیه ما» که مشخصه سیاستهای جرج دبلیو بوش بود تبدیل شد.

موقعیت از این منظر حایز اهمیت است که برخی از کشورها به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی استراتژیک و یا داشتن موقعیت ژئوپلتیک، بیش از کشورهای که چنین موقعیت هایی را ندارند در معرص دیگرگونی و تمرکز کشورهای بیرونی و به ویژه کشورهای قدرتمند قرار دارد.

این کتاب چه چیزی به ادبیات مرتبط با سیاست خارجی آمریکا اضافه میکند؟ قوام، سید عبدالعلی، 1378، اصول سیاست خارجی و سیاست بینالملل، تهران: سمت. میررضوی، فیروزه و احمدی لفورکی، بهزاد، 1383، راهنمای منطقه و کشورهای حوزة خلیجفارس، تهران: انتشارات مؤسسة فرهنگی مطالعات و تحقیقات بینالمللی ابرار معاصر. در معرفی این کتاب توسط دانشگاه کلمبیا آمده است که محصور بودن میان دو اقیانوس عظیم باعث شده تا آمریکاییها نگرانیهای کشورهای دیگر که مرتبط با سیاست خارجی آمریکا است را درک نکنند.

بر این اساس آمریکاییها از درک دلایلی که این مردم کشورهای دیگر برای افزایش امنیت خود انجام میدهند ناآگاه هستند و آن اقدامات را درک نمیکنند. پیلار همچنین سابقه حضور در شورای اطلاعات ملی آمریکا را به عنوان یکی از اعضای اصلی آن نیز دارد.

فشارهای مزبور از جمله نظام سیاسی را به پذیرش برجام و درجاتی از محافظهکاری در عرصه امنیت وادار کرد. خبرگزاری مهر – گروه استانها: هر چند سابقه مشخصی از تئاتر نه تنها در این استان که در کشور در دست نیست اما از این هنر به عنوان مادر هنرهای نمایشی نام برده میشود، مادری که در طول سالیان فرزندان زیادی را به دامان صنعت سینما، تلویزیون و…

بدون تردید نظریه پردازان، سیاستمداران وطراحان سیاست خارجی باید به موقعیت جغرافیایی کشورشان توجه نماید. این عامل نیز در ردیف عوامل پایدار سیاست خارجی قرار می گیرد. می دانیم که حمایت ملی و مردمی از سیاست خارجی امری است بدیل ناپپذیر و از الزامات موفقیت سیاست خارجی کشورها. بنابر این ملحوظ کشورها باید تلاش کنند، موقعیت جغرافیایی خود را در طرح ریزی سیاست خارجی از نظر دور ندارند و معطوف به آن به بازی بین اللمللی خود ادامه دهد.

شخصی به نام Bernheimer، در این رابطه میگوید: تلآویو تبدیل به یک مرکز فساد بزرگ شده است. او در مرکز اطلاعات و امنیت قرن 21 این اندیشکده حضور دارد و از نویسندگان نشریه مطرح «نشنال اینترست» است. پیلار عضو اندیشکده مطرح امریکایی بروکینگز نیز هست. در جریان شورش سال گذشته حامیان ترامپ به کنگره، چهار نفر در روز شورش جان باختند و یک افسر پلیس کنگره نیز یک روز پس از دفاع از کنگره جان باخت.