اصول موفقیت از زبان ایلان ماسک

در جریان بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸، ماسک بالاخره به عنوان مدیر عامل و طراح ارشد محصولات تسلا موتورز انتخاب شد. تسلا با دخالت در سازماندهی اتحادیههای کارگری مشروع، قوانین کار را زیر پا گذاشته است و به همین دلیل “آمیتا بامن تریسی” قاضی دادگاه اداری کالیفرنیا حکم به محکومیت تسلا و ایلان ماسک مدیر عامل این شرکت داد. خرد یونان باستان این موضوع را در دو کلمه خلاصه کرده که بر سردر معبد آپولو شهر باستانی دلفی ثبت شده است: “gnothi seauton” به معنی «خود را پیدا کن». علاوه بر این می خواهم تاکید کنم که من و هرد تنها بعد از درخواست طلاق او به مدت یک ماه با هم رابطه داشتیم. ایلان ماسک دربارهی این کتاب میگوید: «پیتر تیل چندین شرکت پیشرفتهی بزرگ ساخته است و این کتاب چگونگی روند این موفقیت را نشان میدهد».

در این ویدئو شخصی با یک نقاب و صدای تغییریافته دیجیتال خطاب به ایلان ماسک میگوید: «طی چندین سال گذشته شما از کارهای یکی از محبوبترین و مشهورترین میلیاردرهای جهان بهرهمند بودهاید، زیرا شما زندگی در جهانی با خودروهای برقی و اکتشافات فضایی را خواستار بودهاید.» این پیام درست پس از آن که ماسک در روز جمعه، توییتی دیگر درخصوص بیتکوین منتشر کرد، انتشار یافت. ارزش بیت کوین به دنبال یک توییت دیگر از طرف الون ماسک 3.4 درصد کاهش یافت و بزرگترین ارز مجازی دنیا 37790 دلار در هنگکنگ به فروش رسید.

از سوی دیگر ، ثروتمند ترین فرد جهان معتقد است که دوج کوین مردم را تشویق میکند به جای ذخیره کردن آن به عنوان ذخیره ارزش، آن را خرج کنند. او همچنین اعلام نمود که به منظور تسریع توسعه خودروهای الکتریکی در سراسر جهان، تسلاموتورز به سایر تولیدکنندگان خودرو اجازه خواهد داد تا از پتنت فناوری این شرکت، استفاده نمایند. این مهندس مشهور در سال 2006 به عضویت هیئت ملی علوم و مهندسی فضایی آمریکا درآمد. وی مدرک کارشناسی را در رشتهٔ فیزیک کسب کرد ولی سال بعد قصد کرد که در مدرسهٔ وارتون دانشگاه پنسیلوانیا مدرک کارشناسی در رشتهٔ علوم اقتصادی را هم کسب کرد. ایلان مدرک کارشناسی خود را در رشته فیزیک دریافت کرد، اما سال بعد تصمیم گرفت که در مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا مدرک کارشناسی دیگری را در رشته علوم اقتصادی بگیرد.

آدام گرنت (نویسنده مشهور آمریکایی و استاد دانشگاه وارتون)، به اهمیت هدفگرایی انسان میپردازد. او که اخیرا در کنفرانس ماهواره ۲۰۲۰ شرکت کرده بود نیز ترک عادت نکرده و به حاضرین در نمایشگاه گفته است دانشگاه ملاکی برای نشان دادن تواناییهای خارقالعاده نیست و بیشتر مکانی برای خوشگذرانی است. او سپس این دانشگاه را در سال 1992 رک کرد و برای تحصیل در مقطع کسب و کار و فیزیک به دانشگاه University of Pennsylvania رفت.

این موضوع یکی از دلایل مهم موفقیت وی در صنایع مختلف را به خوبی نشان میدهد. همانطور که ماسک توضیح میدهد، “بسیار مهم است که یک حلقه بازخورد داشته باشیم، جایی که شما دائماً در مورد آنچه انجام دادهاید و اینکه چگونه میتوانید آن را بهتر انجام دهید فکر میکنید. برای حل مسئله تولید انرژی، ماسک ایده شرکت «SolarCity» که در سال 2006 میلادی، توسط پسرعموهایش لیندون و پیتر ریو تأسیس شده بود را مطرح کرد. ایلان ماسک در سال ۲۰۱۴ علاقه خود به بیتکوین ابراز کرد و گفت احتمالا چیز خوبی است اما شایعات مبنی بر اینکه ممکن است او ساتوشی ناگاموتو باشد را رد کرد.

بر اساس دادهها، ارز رمزنگاری شده در حدود ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح به وقت جهانی ارزش بیت کوین نزدیک به ۳۲هزار دلار پیشنهاد دریافت کرد و به ۳۷ هزار دلار و ۵۰ سنت رسید، که بالاترین سطح ارزش گذاری از ۱۹ ژانویه تاکنون است. هرچند وقت یکبار، معنای واقعی انسان در وجودتان نمایان میشود؟ وقتی به موضوعی علاقه نشان میدهید آن موضوع برای شما از اولویت بالایی برخوردار میشود. او بخشی از این ثروت را صرف سرگرمی خود در امور فضایی کرده است. ایلان ماسک پس از اتمام تحصیل در دبیرستان، در سال ۱۹۸۹ (درست قبل از تولد ۱۸ سالگی)، برای اینکه بتواند از خدمت سربازی در ارتش آفریقای جنوبی فرار کند، از طریق مادرش شهروندی کانادا را به دست آورد و به این کشور مهاجرت نمود. با این وجود رابطه ایلان با جاستین، بعد از ۸ سال به جدایی انجامید و در سال ۲۰۱۰ برای دومین بار و اینبار با بازیگر بریتانیایی به نام Talulah Riley ازدواج کرد؛ اما اینبار هم بعد از ۴ سال زندگی با او، در سال ۲۰۱۴ از همسر خود جدا شد.

اثر آیزاک آسیموف. وی این کتاب را یکی از بهترین کتابهای علمی تخیلی در تمام اعصار میداند. «بشر در حال انجام یکی از خطرناکترین آزمایشهای تاریخ است: اینکه ببینیم چه مقدار دیاکسید کربن لازم است به اتمسفر تزریق کنیم تا فاجعهای زیست محیطی به وجود بیاید! ایلان ماسک از جمله افرادی است که به «چرایی» وجود خود دست یافته و اکنون با تمام اراده در حال اداره شرکتهایی همچون SpaceX، Tesla و Solar City است. اثر رابرت هاینلاین. یکی از کتابهایی که ماسک به آنها علاقه دارد اما معتقد است در پایان از مسیر خارج شده است. او ایدههای مختلفی را اجرا میکند و تقریباً همهٔ آنها هم کاملاً موفقیتآمیز هستند. ناطقان: به نقل از سیانبیسی، قیمت بیتکوین، بزرگترین ارز دیجیتال جهان، در معاملات امروز، دوشنبه، پس از توئیت ایلان ماسک به شدت سقوط کرد.ایلان ماسک در توئیتر اشاره کرد که تسلا احتمالاً دارایی بیتکوین خود را فروخته است و باقی آن را هم به فروش خواهد رساند.به دنبال این توئیت قیمت بیتکوین ۸ درصد سقوط کرد و به حدود ۴۴ هزار دلار رسید.در ماه فوریه تسلا اعلام کرده بود که ۱.۵ میلیارد دلار بیتکوین خریداری کرده است.

این شرکت، گسترش یافت تا دومین تأمین کننده سیستمهای انرژی خورشیدی در ایالاتمتحده شد و ماسک هنوز هم بزرگترین سهامدار آن است. ایلان ماسک قصد دارد که 1 میلیون نفر را برای استعمار مریخ به این سیاره بفرستد! حدود یک دقیقه قبل از این توئیت ارزش ارز مجازی شیبا ۰.۰۰۰۰۲۵ بود که حدود ۱۵ دقیقه بعد از توئیت به ۰.۰۰۰۰۲۸۷ دلار رسید. پس از آن پرسیدم که ارزش این مواد در بازار کالا به چه مقدار است؟

ماسک باور دارد که میتواند هزینه سفر فضایی را کاهش داده و آن را به یک واقعیت تبدیل کند. این اختراع میتواند سرعت جابهجایی بین نقاط جغرافیایی مختلف را به شکل محسوسی افزایش دهد. در این صورت هیچگاه از هدف دست نمیکشید. او افزود: هدف اصلی این پروژه جلوگیری از ورشکستگی است. توئیت ایلان ماسک مبنی بر اینکه ارز دیجیتال شیبا ندارد باعث ریزش ۲۰ درصدی این ارز شد. ایلان در فوریه ۲۰۲۰ تنها کلمه «Doge» را توییت کرد و باعث افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت آن در چهار روز شد. آخرین بار در توئیتر خود اعلام کرد که هیچ شیبایی نگهداری نمیکند. به گزارش «خبرکانادا» به نقل از «ایسنا»، ایلان ماسک، مالک شرکت خودروی برقی تسلا اعلام کرده به دلیل محدودیتهای زنجیره تامین امسال هیچ مدل خودروی جدیدی عرضه نمیکند در عوض بر روی توسعه یک ربات انساننما به نام «اپتیموس» تمرکز خواهد داشت که بتواند در آینده کمبود نیروی کار در جهان را برطرف کند.

  1. ثروت: ۷۸ میلیارد دلار
  2. ثروت: ۱۴۱ میلیارد دلار
  3. متولد: ۴ اوت ۱۹۳۳
  4. سن: ۳۴ ساله
  5. ارزش خالص: ۷۰٫۵ میلیارد دلار
  6. منبع درآمد: نرم افزار

ماسک اغلب در مصاحبههایش از آیندهی هوش مصنوعی خیلی خوب تعریف نمیکند و مانند استیو هاوکینگ نگران از کنترل خارج شدن آن است. ماسک در سالهای اخیر، علاوه بر نوآوری در حوزه بخشهای مالی، اتومبیل و فضا، به هوش مصنوعی نیز توجه داشته است. او معتقد است خطر هوش مصنوعی حتی از بمب اتمی نیز بیشتر است. به گزارش سایت طلا به نقل از ابزرور، ماسک در تماسی به سرمایهگذاران گفت: از نظر اولویت محصولات فکر میکنم در واقع مهمترین توسعه محصولی که امسال انجام میدهیم ربات انساننما «اپتیموس» است. حتی ماسک نمیتوانست پیشبینی کند که تسلا موتورز چگونه پیش خواهد رفت، اما همانطور که او توضیح میدهد: “اگر چیزی به اندازه کافی مهم است باید برای آن تلاش کنید حتی اگر نتیجه احتمالی شکست باشد.” اگر به چیزی اهمیت میدهید، باید هر کاری را برای رسیدن به رؤیاهای خود انجام دهید در عین حال، برای شکست آماده باشید.