امیکرون و دوز سوم واکسن کرونا – یک پزشک

ویروسها همیشه جهش مییابند، با تغییراتی که گاهی ویروس را ضعیفتر میکند یا گاهی آن را در فرار از آنتیبادیها و بیماریزایی ماهرتر میکند. واکسنهای کرونا نشان دادهاند که در برابر انواع قبلی مؤثر هستند. به گفته کریستین لیندمیر سخنگوی WHO ممکن است ارزیابی میزان انتقالپذیری واریانت جدید ویروس کرونا و اثربخشی واکسنها و درمانهای موجود علیه آن چند هفته طول بکشد. تاکنون تنها ۱۰۰ توالی از این واریانت گزارش شده است.

  • کوفتگی و درد
  • تزریق دوز سوم (سه ماه بعد از تزریق دوز دوم)
  • انگشت کووید
  • قله مرگ اومیکرون بیشتر از نوع دلتا است
  • رعایت فاصله فیزیکی
  • تا حد امکان از منزل کار کنید
  • درد مداوم یا فشار در قفسه سینه

اگر چنین علائمی را تجربه کردید، آزمایش دهید و تا زمانی که نتیجه آزمایش خود را دریافت کنید، ایزوله شوید. این به جلوگیری از گسترش کمک می کند. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آمار مبتلایان بالا است، در خانه بمانید و تماس اجتماعی را کاهش دهید. Omicron یک نوع بسیار قابل انتقال است، بنابراین وقتی صحبت از معاشرت به میان می آید کمی محتاط تر باشید ایده خوبی است. ار رژیم غذایی پر سبزیجات استفاده کنید.

استفاده از رابردم و بزاقکش با حجم زیاد میتوانند به حداقل رساندن آئروسلها و یا جلوگیری از پخش شدن آنها در حین رویه درمانی کمک کند. علاوه بر این، محافظ صورت و عینک در حین استفاده از هندپیس با سرعت بالا و یا سرعت کم با اسپری آب ضروری میباشند (سامارانایک و همکاران.۱۹۸۹). لازم به ذکر است ما بیماری را ملاقات کردیم که به دلیل دندان ترک خورده، بدون پوسیدگی دندان درد خودبهخود داشت و با استفاده از یک هندپیس با سرعت بالا آمادهسازی حفره را انجام دادیم. بیمار درخواست نگه داشتن دندان خود را داشت و برای کاهش خطر ابتلا و شیوع عفونت بیمارستانی به عنوان آخرین بیمار در روز قرار گرفت.

رفیعی، رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی کشور نیز در مصاحبه با خبرگزاری مهر گفت: در حال حاضر سفر اتباع ایرانی به خارج از شکرو با رعایت و ارائه مدارک خواسته شده مانعی ندارد و به راحتی امکانپذیر است. با این حال مردم این مسئله را در نظر داشته باشند علاوهبر ارائه تست، امکان گرفتن تست PCR در مرزهای خارج از کشور وجود دارد. بنابراین با رعایت موازین بهداشتی، امکان ابتلا به بیماری در طی سفر را به حداقل برسانند تا مشکلی برایشان پیش نیاید.

علاوه بر این، گزارش های حکایتی در رسانه های اجتماعی و دیگر پلتفرم ها ادعا می کنند که ترکیبات خاص تری از علائم عفونت Omicron را مشخص می کند. تجزیه و تحلیل اولیه نشان داد که شایع ترین علائم گزارش شده در هر دو ماه تا حد زیادی یکسان بود: آبریزش بینی، سردرد، خستگی، عطسه و گلودرد. یافته ها نشان می دهند که هیچ تفاوت شدیدی در رایج ترین علائم تجربه شده احتمالاً توسط دو نوع SARS-CoV-2 وجود ندارد. با این حال، طبق این داده های گزارش شده، خاطرنشان می کنند که به نظر می رسد از دست دادن بویایی و چشایی در بین افرادی که اخیراً آزمایش COVID-19 مثبت شده اند کمتر رایج است.

این دارو نیاز به تهویه را کاهش میدهد و مشخص شده است که شانس بقای بیماران را بدون هیچ نشانهای از افزایش عوارض جانبی افزایش میدهد. داروی دوم sotrovimab یک درمان آزمایشی آنتی بادی مونوکلونال، برای افرادی که مبتلا به کووید-19 غیرشدید هستند اما در بالاترین خطر بستری شدن در بیمارستانها بستریاند میباشد.

آزمایش های اولیه نشان می دهد که هر دو درمان باید علیه Omicron کار کنند . افرادی که در معرض خطر ابتلا به کووید شدید هستند ، می توانند در چند روز اول پس از تشخیص ، هر دو دارو را تجویز کنند. یکی دیگر از درمان های موثر دارویی به نام sotrovimab است که توسط GSK و Vir ساخته شده است .

1- تحت هیچ شرایطی و هیچ وقت دست خود را به صورت خود نزنید. یا ضدعفونی کننده با الکل 70 درصد بشویید. 3- به جز مواقع اجبار از خانه بیرون نروید. 4- از دست دادن و روبوسی با دیگران پرهیز کنید. 5- فاصله 2 متری با دیگران را رعایت کنید. را در مقابل دهان قرار دهید.

با افراد مریض یا دارای علائم تماس نزدیک برقرار نکنید (تا ۲ متر فاصله بگیرید). تا حد امکان در خانه بمانید و به­ خصوص اگر خطر بروز بیماری جدی در شما بالاست، بین خودتان و دیگران (تا ۲ متر) فاصله ایجاد کنید. یادتان باشد ممکن است بعضی از افراد بدون داشتن علائم یا اطلاع از ابتلا به کووید-۱۹، دچار این بیماری بوده و آن را به دیگران منتقل کنند. دستان خود را مرتبا به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید یا از مایع ضدعفونی­ کننده­ ی حاوی الکل ۷۰% استفاده کنید. در مکان­ های عمومی، مانند خواروبارفروشی، که اجتناب از تماس نزدیک با دیگران دشوار است ماسک بزنید (به­ خصوص در مکان­ هایی که شیوع بیماری در آن بیشتر بوده است).

همچنین دکتر احمدرضا مبین، متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی زنجان، بیان کرد که احتمال تهاجمیتر شدن اومیکرون از بدنی به بدن دیگری وجود دارد. علاوه بر این، اومیکرون سرعت انتشار بالایی دارد؛ اما نظر کشندگی به عواملی از جمله جنس، نژاد و بیماریهای زمینهای بستگی دارد. محققان موسسه بیماریهای عفونی کمبریج به نتایج جالبی دست پیدا کردهاند.