امیکرون چیست و چقدر خطرناک است؟

بیشتر بخوانید: علائم کرونا ویروس، انگشت کووید چیست؟ واکسنها علیه امیکرون چگونه عمل میکنند؟ اگر امیکرون بتواند آنتیبادیهای خنثیکننده را دور بزند، به این معنا نیست که پاسخهای ایمنی ناشی از واکسیناسیون و عفونت قبلی هیچ محافظتی در برابر نوع آن ارائه نمیکند. «مایلز داونپورت»، ایمونولوژیست در دانشگاه «نیو ساوت ولز» در سیدنی استرالیا میگوید: «مطالعات نشان میدهد که سطوح متوسطی از آنتیبادیهای خنثیکننده ممکن است از افراد در برابر اشکال شدید COVID-19 محافظت کند. یک متخصص واکسن در دانشگاه «ویتواترزاند»، میگوید: «گزارشهای اولیه نشان میدهد که اکثر عفونتهای پیشرفتکننده با امیکرون خفیف بودهاند.

  • پرآبی چشمها
  • استفاده از ماسکی که خوب دهان و بینی را بپوشاند
  • اسهال (9-34٪)
  • میزان سرایت دهندگی ویروس چقدر است؟
  • آبریزش بینی (علامت اصلی)
  • واکسن زدن
  • خروج ایمن پسماندها از بخش در هر شیفت

جهت پیش بینی ترتیب علائم، محققان میزان بروز علائمی که سازمان بهداشت جهانی (WHO) جمع آوری کرده بود را برای بیش از ۵۵۰۰۰ مورد تایید شده کرونا در چین مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها همچنین مجموعه ای از تقریبا ۱۱۰۰ مورد را که بین دسامبر و ژانویه توسط گروه متخصص درمان پزشکی چین برای کرونا جمع آوری شده و توسط کمیسیون بهداشت ملی چین تهیه شده است، بررسی کردند.

معهذا، واکسن ها در پیشگیری از موارد شدید کوید مؤثر هستند و تزریق یادآوری واکسن بسیار کمک کننده است. افرادی که از واکسن استفاده نکرده اند، افراد مسن، یا افراد با بیماری های زمینه ای در معرض خطر شدید هستند. در حالیکه شدت بیماری ناشی از امیکرون کمتر از گونه دلتا در افراد واکسینه شده می باشد نباید بیماری را ملایم فرض نمود. زیرا ممکن است افراد مبتلا به عفونت امیکرون نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. در این بیماران مرگ و میر هم گزارش شده است. خطر بزرگ در مبتلایان به ویروس کوید-19 این است که بیماری ملایم ممکن است به نوع خطرناک و کشنده تبدیل شود.

به گفته این ویروس شناس درصورت وقوع پیک ششم، مرگ و میر آن به اندازه پیک پنجم با سویه دلتا نخواهد بود. او گفت: به شیان در چین و اخبار عجیبی که از آن پخش شد نگاه کنید. این اخبار به دلیل سیاستهای مقابله با کرونایی بود که این کشور اتخاذ کرده است؛ شهری مانند شیان را با ۱۳ میلیون نفر جمعیت قرنطینه کردند و روزی یک بار از همه تست میگیرند. این اقدام فقط برای این است که موارد بیماری را شناسایی و در صورت نیاز قرنطینه کنند. چنین برخوردی نشان دهنده اهمیت امیکرون است؛ نباید بگذاریم چنین جهشی از ویروس در گردش باشد. بنابراین نباید دچار سادهانگاری شویم. ناجی گفت: بر اساس آخرین اطلاعات حدود ۸ میلیون نفر در کشور هیچ واکسنی تزریق نکردند و باید برای تزریق واکسن توجیه شوند.

این فرد از کشورهای همسایه وارد ایران شدهاست. وزارت بهداشت بیان کرد تا افراد هر چه سریع دوزهای واکسن خود را تزریق کنند. آنهایی که سه دوز واکسن را تزریق کردهاند، در برابر اومیکرون مصونیت بیشتری دارند. مجید مختاری، عضو کمیته علمی کشوری کرونا، بیان کرد هم اکنون کیتهای تشخیص کرونا در کشور موجود است و حتی میتوان با کیتهای معمولی، این ویروس را شناسایی کرد. همچنین رئیس انستیتوی پاستور از تائید قرار گرفتن اولین مورد ویروس با استفاده از کیت مخصوص خبر داد.

استفاده از ماسک، بهداشت شستوشو و رعایت فاصلهی فیزیکی برای جلوگیری از پخش ویروس ضروری است. آیا کرونا از سطوح منتقل میشود؟ سازمان بهداشت آمریکا (CDC) در آخرین به روزرسانی دستورالعمل خود اعلام کرده که خطر ابتلا به ویروس کرونا از روی سطوح کم است. C.D.C اشاره کرده است که خطر ابتلا به ویروس در تماس با یک سطح آلوده کمتر از 1 در 10،000 است. افراد می توانند از طریق تماس با سطوح و اشیا آلوده به ویروسی که باعث Covid-19 می شود مبتلا شوند اما با این حال شواهد نشان داده است که خطر ابتلا به این بیماری از سطوح در واقع کم است.

كروناويروس ها خانواده بزرگی از ويروس ها هستند كه ممكن است موجب ايجاد بيماری در انسان يا حيوانات شوند. در انسان چندين نوع ويروس باعث عفونت های تنفسی می شود. از سرماخوردگی گرفته تا بيماری های شديدتر مانند سندرم تنفسی خاورميانهMERS و سندرم شديد تنفسی حادSARS . «کرونا» در زبان لاتین به معنای «تاج» است و دلیل اطلاق نام به این خانواده ویروسی این است که هالهای از پروتئینهای برجسته که زیر میکروسکوب شبیه تاج است لایه بیرونی آنها را در بر گرفته است. کرونا از کجا آمده است؟ اولین و اصلیترین بحث رسانهها «سوپ خفاش» بود! چینیها سالهاست که این سوپ را میخورند و حالا خیلی ناگهانی حامل یه ویروس مرگبار شده است.

طبق گفته دانشمندان سازمان بهداشت جهانی MERS در شترها و SARS از گربهها شروع شده است، اما در مورد کرونا هنوز مشخص نشده چه حیواناتی ممکن است باعث شیوع این ویروس در ووهان شده باشد و انتقال انسان به انسان هم غالباً هنگامی اتفاق میافتد که شخص در معرض سرفه فرد مبتلا قرار گرفته باشد. این نوع ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروسهاست که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل میشود .سارس در سال ۲۰۰۲ در چین باعث ابتلای بیش از هشتهزار نفر و مرگ ۷۷۴ نفر از آنها در جهان شد. تحقیقات نشان میدهد که کدهای ژنتیکی این ویروس نزدیکی زیادی به ویروس سارس دارد. در معمولیترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی میشود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” میشود. نشانههای ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس است. انتقال انسان به انسان برای ویروس کرونا تأیید شده است، اما متخصصان اکنون در تلاشند تا دریابند چه کسی آن را بیشتر منتقل میکند و چه کسی بیشتر در معرض خطر است و آیا این انتقال بیشتر در بیمارستانها یا در جامعه رخ داده است؟