ایران باید با همین فرمان ادامه دهد!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المعلومه، «حسین العذاری» رئیس فراکسیون پارلمانی صدر امروز شنبه از تحریم نشست روز دوشنبه پارلمان که قرار بود برای انتخاب رئیس جمهور تشکیل شود، خبر داد. صلاح الزواوی، سفیر فلسطین در جمهوری اسلامی ایران در اولین پیش نشست ”کنفرانس سالانه رژیم صهیونیستی پژوهشی” که در موسسه بین المللی ابرار معاصر تهران برگزار شد گفت: ما در واقع در برابر پروژه ای قرار داریم که عمری بیش از ۲۰۰ ساله دارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «محمود المشهدانی» رئیس سنی پارلمان عراق گفت: نخستین جلسه پارلمان جدید عراق 9 ژانویه برای سوگند یاد کردن و انتخاب رئیس و معاونانش برگزار میشود. یک مقام وزارت دادگستری آمریکا گفت: «مونتی ویلکینسون» (Monty Wilkinson) دادستان کل موقت ایالات متحده طی تماسی دوشنبه شب این درخواست را از ویس مطرح کرد.

دلیل تعویق جلسه امروز وجود اختلاف میان ائتلاف ملی عراق(گروه های شیعی پارلمان) و ائتلاف نیروهای ملی عراق بر سر ریاست الجبوری و نیز عدم اعلام دو معاون رئیس پارلمان از سوی کرد ها و شیعیان بود. جلسه امروز پارلمان عراق برای تعیین رئیس پارلمان و معاونانش به دلیل عدم توافق گروه های مختلف سیاسی عراق با درخواست ائتلاف ملی عراق و با اعلام رئیس موقت پارلمان بی نتیجه ماند و به سه شنبه موکول شد.

تحریم های ایالات متحده به طور جدی به زیرساخت های بهداشت و سلامت ایران آسیب رسانده و موجب مرگ و میر شمار بالایی از مردم بی گناه ایران شده است. میدان تحریر و تکتک از نمادهای مهم اعتراضات خیابانی اکتوبر 2019 به شمار میروند. نمایندگان وابسته به جریان صدر با کفن وارد پارلمان شدند؛ کفنپوشی از نمادهای اصلی جریان صدر به شمار میرود.

از آن زمان، کفن به نماد صدریها تبدیل شد و در مراسم مختلف – به صورت نمادین – عدهای کفن میپوشند. همزمان فراکسیون صدر وابسته به جریان صدر که نمایندگانش با کفن در صحن مجلس حاضر شده بودند، سندی شامل اسامی ۷۶ نماینده را به رئیس جلسه پارلمان ارائه و اعلام کرد که آنها فراکسیون اکثریت هستند.

در جلسه اول پارلمان، محمود المشهدانی (رئیس سِنی پارلمان و اداره کننده جلسه) به صورت رسمی اعلام کرد «اطار التنسیقی» یا «چارچوب هماهنگی شیعیان» با 88 نماینده بزرگترین فراکسیون پارلمان است. حلبوسی که در همین بخش دوم جلسه اول، رأیگیری شد و منصب ریاست مجلس را به دست آورد یا مشهدانی که مسنترین نماینده پارلمان است؟

سیاست خارجی((Foreign Policy عبارتست از یک استراتژی یا یک رشته اعمال از پیش طرحریزی شده توسط تصمیمگیرندگان حکومتی که مقصود آن دستیابی به اهدافی معین، در چهارچوب منافع ملی و در محیط بین­المللی است. بنابراین کنترل و بهینهسازی حوزههای انرژی، اقتصاد، ارتباطات، حملونقل و بهداشت که رفاه عمومی و مشروعیت حکومتی را تحت تأثیر قرار میدهد، در زمرهی منافع حیاتی ایران قرار دارد.

این سفارت از همان ابتدا با قرارداد بستن با صهیونیستها مخالف بود و علیه اسلو بیانیه ای را صادر کرد.این دشمن صهیونیستی هیچ وعده و قراری را نمی شناسد و اشغال نیل تا فرات را در برنامه خود دارد.

دوره ریاست بارزانی اول نوامبر یعنی همان موعدی که قرار بود انتخابات ریاست اقلیم و انتخابات پارلمانی این منطقه برگزار شود، خاتمه مییابد. پارلمان پیش نویس قانونی را ارائه خواهد کرد که از طریق آن پست ریاست اقلیم کردستان لغو شده و به نظام پارلمانی تبدیل میشود و اختیارات رئیس اقلیم بین قوههای مقننه، مجریه و قضائیه تقسیم میشود. ماه گذشته جنیفر ویلیامز مشاور ویژه مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا در امور اروپا و روسیه نیز پست خود را رها کرد.

خانم سلام زواوی سفیر جدید دولت فلسطین در جمهوری اسلامی ایران، بعد از ظهر امروز دوشنبه ١٨ بهمن ماه ١۴٠٠ در آغاز ماموریت خود در کشورمان با دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه دیدار و رونوشت استوارنامه خود را تقدیم کرد. دقایقی پیش، ائتلاف تصمیم که جریان الصدر برای ایجاد فراکسیون اکثریت روی آن حساب کرده بود، طی بیانیهای اعلام کرد که از فراکسیون «اصلاح الوطن» خارج شده و به عنوان فراکسیون مستقل وارد صحن پارلمان خواهد شد.

در جلسۀ کمیسیون امور کوچی ها به ریاست حبیب الرحمن افغان واشتراک جماهیرانوری وزیرامورمهاجرین ، نماینده وزارت خارجه و نماینده کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روی مشکلات مهاجرین افغان در کشورهای همسایه به خصوص ایران و پاکستان ، بیجا شدگان داخلی ، توزیع کارتهای مهاجرت ، موضوع تعلیم وتحصیل فرزندان مهاجر در کشورهایی که اقامت دارند ، بازگشت آبرومندانه ، اسکان مجدد آنها ، اعمارشهرک ها ، توزیع عادلانۀ زمین وخانه درشهرک ها به مستحقین بحث گفتگوصورت گرفت .

درجلسۀ کمیسیون اموردفاعی به ریاست شکریه بارکزی واشتراک فرمانده عمومی تعلیم و تربیه و دکتورین ، فرمانده اکادمی ملی نظامی وفرمانده حربی شوونحی روی اوضاع سیاسی و اجتماعی کشور وهمچنان عرایض شاگردانی که درامتحان دانشگاههای نظامی بی نتیجه اعلام شده اند بحث صورت گرفت .

درجلسۀ کمیسیون معلولین ، معیوبین ، بازماندگان شهدا وبیوه زنان، به ریاست سیدحسین عالمی بلخی روی کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت، پلان استراتژیک پارلمان، تعدیلات اصول وظایف داخلی پارلمان و مکاتیب واصله به کمیسیون بحث صورت گرفت که اعضای کمیسیون درزمینه نظریات و پیشنهادات خودرا، ارائه کردند. ترامپ از زمان روی کار آمدنش بسیاری از مقام های آمریکایی را به بهانه های مختلفی و در اصل به دلیل همسو نبودن دیدگاه هایشان و گاه انتقاد از سیاست هایش از کار برکنار و اخراج کرده است.

در پیام متنی دیگر «کیلمید» از «میدوز» خواسته بود تا ترامپ با حضور در برنامه تلویزیونی از شورشیان بخواهد به اعتراض خود پایان دهند. همین موضوع باعث شد تا میان نمایندگان دو طرف در داخل صحن پارلمان درگیری ایجاد و جلسه به هرج و مرج کشیده شود. اما دونالد ترامپ با صدور بیانیهای آشکارا اعلام کرد جزئیات این موضوع هرچه که باشد او «در کنار پادشاهی سعودی» میماند.

خبرگزاری آریا-ائتلاف السیادة اعلام کرد که در جلسه فردای پارلمان عراق با موضوع انتخاب رئیس جمهوری این کشور دارد، شرکت نخواهد کرد. برخی منابع خبری میگویند که «محمود المشهدانی» مسنترین نمایندە پارلمان جدید عراق که ریاست جلسه را برعهده داشته در جریان این درگیریها، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و برخی منابع دیگر میگویند که به دلیل بد شدن شرایط جسمانیاش، جلسه پارلمان را ترک کرد و به بیمارستان منتقل شد.

در جلسه روز 27 فوریه جمعا سه نفر سخنرانی کردند و بعد نیز از جمع دونفر نماینده حاضر در جلسه آقای گاهلر در دفاع ازدرج نام مجاهدین در لیست تروریستی اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد که به مجاهدین امکان دفاع از نظرات خود داده نشده است.. به گزارش «نماینده» سید احمد رسولی نژاد نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر حسن روحانی مبنی بر اینکه اگر جنگ اقتصادی و کرونا نبود، امروز نرخ دلار زیر ۵ هزار تومان بود، اظهار داشت: مطالب دروغ و عجیب و غریب در این سالها از آقای روحانی زیاد شنیدیم.

این توافق که یکی از ظفرمندی های اصلی دولت اوباما است از ایران می خواهد در قبال برداشته شدن تحریم های اقتصادی به فعالیت های هسته ای خود پایان بخشد.

به گزارش رسانه های عراق، درگیری وقتی آغاز شد که نیروهای محافظ شخصی ‘حیدر العبادی’ با سلاح های خود، وارد ساختمان پارلمان شدند و نیروهای حفاظت از پارلمان مانع آنها شدند امری که منجر به درگیری فیزیکی بین دو طرف شد. بنابراین استفاده از سلاح های خودکار در میدان جنگ نه تنها امنیت و کنترل تسلیحات بین المللی را با چالش های جدی رو به رو خواهد کرد، بلکه ممکن است مجموعه از مسائل حقوقی را به همراه داشته باشد که شایسته توجهات بیشتری است.

جلسه روز 27 فوریه نیز طبق اظهارات خانم Beer فقط در رابطه با پیامد های حقوقی رای دادگاه لوکزامبورگ و اینکه کمیته ایران باید در این زمینه نظر خودش را به اتحادیه اعلام کند، انجام گرفته است.