بانکداری اینترنتی: 8 نکته مهم در استفاده ایمن از خدمات بانکداری اینترنتی

یکی دیگر از وظایف عمومی بانکهای مرکزی، چاپ پول و مسکوکات (اسکناس و سکه) است. یکی دیگر از وظایف بانک مرکزی، مقرراتگذاری و تعیین چارچوبهای دقیق در مورد نظام بانکی کشور است. با این همه، مدیریت بانک مرکزی احتمالا مهمترین بخش از حکمرانی اقتصادی در یک کشور است. بانکهای مرکزی در کشورهای مختلف دنیا، به طور کلی وظایفی دارند که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره میکنیم. در آذر ماه امسال بدهی بانکهای خصوصی و موسسات اعتباری به بانک مرکزی ۱۱ هزار و ۲۹۰ هزار میلیارد تومان نسبت به ماه قبل کاهش یافته و خالص بدهی دولت به بانک مرکزی به منفی ۳۹ هزار و ۳۶۰ میلیارد تومان رسید. این نسبت برای ارزیابی توان واحد تجاری در پرداخت هزینه بهره کار می رود و از تقسیم سود قبل از بهره و مالیات (سود عملیاتی یا EBIT) بر هزینه بهره (I) بدست می آید. عمدتا اولویت با بنگاه هایی است که مشکلات نقدینگی داشته و از لحاظ ظرفیت تولید، دانش فنی، توان مدیریت و بازار، مشکلی که مانع راه اندازی یا افزایش تولید باشد، نداشته باشند.

از این رو بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف بهبود سرویسدهی بانکها به مشتریان و استفاده بهینه از بودجههای تخصیص یافته به پروژههای انفورماتیک بانکها، طرح اتوماسیون بانکی یا همان بانکداری الکترونیکی را به طور جدی در اولویت فعالیتهای خود قرار داد که شامل بهینهسازی روشهای بانکداری، اتوماسیون شعب، سرپرستیها و تهیه یک الگوی نرمافزاری، سختافزاری و مخابراتی برای استفاده بانکهای کشور بود. بانک مرکزی الزاما بزرگترین بانک یک کشور نیست و بیشترین داراییهای نظام بانکی را در اختیار ندارد. یکی دیگر از وظایف بانک مرکزی در تقریبا تمامی کشورهای دنیا، مدیریت اوراق بهادار دولتی است. بر این اساس، تعیین میزان «نرخ بهره»، «نرخ سپرده قانونی»، «نرخ بهره بینبانکی»، «نرخ سود سپردههای سرمایهگذاری» و امثال اینها، بر عهده بانک مرکزی است. بانک مرکزی در مقام کارخانه چاپ پول! اگر واحد پول ملی یک کشور به شکل مصنوعی قدرتمند نگه داشته شود، آن کشور به یک واردکننده درجه یک بدل خواهد شد. از طرف دیگر، اگر واحد پول ملی یک کشور به شکل مصنوعی قدرتمند نگه داشته شود، آن کشور به یک واردکننده درجه یک بدل خواهد شد و بروز بیماری هلندی یکی از نتایج محتوم این رخداد خواهد بود. بانک مرکزی در کشورهای مختلف مسئولیت دارد نرخ برابری واحد پول ملی آن کشور در برابر سایر ارزهای خارجی را (با برخی پشتوانهها، نظیر داراییهای ارزی خارجی و حتی ذخایر طلا) در سطحی مشخص حفظ کند.

«بانک آهنین» سریال بازی تاج و تخت، یعنی جایی که بیشتر سرمایههای جهان داستان در آنجا جمع شده و آنقدر پول دارد که میتواند جنگها را تامین مالی کند، یکی از تصورات کلیشهای و البته نادرست در مورد بانک مرکزی را نمایندگی میکند: بانک مرکزی جایی است که همه پولهای دولت در آن قرار دارد و هر وقت بخواهیم میتوانیم برای مقاصد مختلف (از پرداخت وام گرفته تا تامین خسارت سیل و بودجه دولت) از آن پول برداشت کنیم. این ساختمان مدتی باشگاه بانک ملی بود اما هم اکنون فعالیتی در آن انجام نمیشود و قرار است که به موزه بانک ملی تبدیل شود. برای مثال، در ایران، اینکه هر فرد مسافر مجاز است تا چه اندازه دلار و یا ریال از کشور خارج کند و نیز اینکه سقف حوالههای ارزی چه اندازه باید باشد، توسط بانک مرکزی ایران تعیین میشود. بر این اساس، اینکه در ایران بزرگترین اسکناس رایج کنونی (به غیر از چکپولها)، اسکناس 10 هزار تومانی است و نه اسکناس یک میلیون تومانی، ناشی از سیاست بانک مرکزی در مدیریت نقدینگی کشور است. اما به نظر میرسد هیات دولت به تمام این شایعات پایان داد و در جلسه ای که شب گذشته برگزار شد، هیأت وزیران در راستای مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت درخصوص نحوه محاسبه نرخ گاز خوراک پتروشیمیها، با اصلاح لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور در این خصوص موافقت کرد.

چنانچه فردی اختیار خرید مذکور را با قیمت اعمال ۹۵۰ هـزار تومان برای سررسید اسفند ۹۵ به قیمت ۵۰ هزار تومان (قیمت اختیار معامله) خریداری کند، پایان اسفند سال۹۵، این فرد حق دارد هر سکه را با قیمت ۹۵۰ هزار تومان از فروشنده اختیار معامله خریداری کند. موضوعی که نمود آن در روند حرکت بازار به خوبی مشخص بود و سهام داران چند روزی است که معاملات را با روزی پنج درصد منفی به پایان میبرند! وی با بیان اینکه وام های خرد مظهر حضور مردم در شعب بانکهاست، افزود: این موضوع باید به جد مدنظر شعب بانکها باشد، چراکه در بین توده های مردم این امر بسیار مهم است. نرخ تسعیر داراییهای ارزی بانکها معادل ۹۰ درصد نرخ نیمایی اعلام میشود. بانک مرکزی در حالت کلی عهدهدار تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی با ارز رایج کشورهای دیگر هم هست. بانک مرکزی موظف شده میانگین نرخ سودِ بازار بین بانکی را در سقف ۲۰ درصد مدیریت کند.