بررسی اثر شوکهای موثر بر رشد اقتصادی ایران در فضای نهادی

چرا که برگزاری کنفرانس تهران در دوران رژیم پهلوی یکی از حقارت آمیزترین روزهای تاریخ معاصر ایران است. همانطور که پیش از این نیز ذکر شد، حساب انگلیس مشخص است؛ سوال اینجاست که چرا سفیر روسیه چنین اقدامی را انجام داده است؟ و اما انتشار این عکس، علاوه بر واکنش گسترده در فضای مجازی و افکار عمومی، واکنش قاطع مقامات کشورمان را نیز در پیداشت. اگر کسی این بار مسئولیت اقتصادی را بر دوش داشته باشد و همانند الان از در آمدهای صد و چند میلیارد دلاری فقط چند میلیارد دلار در اختیارش باشد قطعا با محدودیت هایی روبرو خواهد بود که استفاده از ظرفیت های اقتصادی برای حل مشکلات مردم را حتما دچار چالش خواهد کرد. به گزارش خبرگزاریها، سفارت روسیه در تهران در توییتی نوشت:«با توجه به واکنشهای انجامشده به تصویر منتشرشده از سوی ما، میخواهیم دقت کنیم که این تصویر زمینه ضد ایرانی ندارد و قرار نبود احساسات مردم کشور دوست، ایران را آزرده کنیم.تنها معنای این عکس یادآوری و ادای احترام به تلاشهای مشترک دولتهای متحد علیه نازیسم در جنگ جهانی دوم بود.

یکی از فعالین رسانه ای با اشاره به اقدام سفارت روسیه در انتشار عکس مذکور در توئیتی نوشت:«آقای سفیر تجدید خاطره مبارزه با نازیسم جایش در سنپطرزبورگ است نه تهران.اینجا به معنی تجدید خاطره حضور و اشغال نامشروع و فقر و آوارگی یک ملت است». پس از انتشار عکس جنجالی سفرای انگلیس و روسیه، فعالین مدعی اصلاحات به خط شده و با سانسور حضور سفیر انگلیس در این تصویر، دیپلماسی نگاه به شرق را آماج حمله قرار داده و مدعی شدند که «اقدام سفیر روسیه خط بطلانی بر راهبرد نگاه به شرق است»! علاوه بر این، کنترل و نظارت بانکها را نیز در دستور کار قرار داده است.

مدعیان اصلاحات در حالی ژست حمایت از منافع ملی به خود گرفته و فریاد وامصیبتا سر داده اند که خود یدطولایی در لگدمال کردن عزت مردم ایران داشته و البته مهارت خاصی هم در نسخه پیچی ذلت و حقارت دارند. همچنین به دنبال انتشار تصویر دیدار اخیر سفرای روسیه و انگلیس، دستیار وزیر و مدیرکل اروپایغربی وزارت امور خارجه ضمن دعوت سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه، با غیر قابل قبول دانستن این اقدام که باعث جریحهدار شدن احساسات و غرور ملی مردم ایران شده، تاکید کرد مردم بزرگ ایران در طول تاریخ همواره ثابت کردهاند که هر گونه تحرکات زاییده تفکرات استکبارمآبانه را قویا مردود شمرده و در برابر آن ایستادگی میکنند.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال به نقل از خبرگزاری خانه ملت محمدرضا پور ابراهیمی داورانی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح دیدار با رئیس و اعضای هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال گفت:هدف از برگزاری این جلسه این بود که پیشنهادات فدراسیون فوتبال درباره نحوه توانمندسازی اقتصادی این فدراسیون به عنوان یکی از فدراسیونهای مهم کشور مورد بررسی قرار گیرد. از دادههای سایت بانک مرکزی ارزشهای صادرات غیرنفتی واردات و ارزش تولید ناخالص داخلی از سال 1357تا 1390 در نظر گرفته شده است. نگرش دوم این است که تجارت ظرفیتهای تولید در بخشهای ذکر شده را افزایش دهد بدون کاهش مصرف داخلی و بخش­های اقتصادی مازاد کالاهای تولیدشده را صادر کنند. میخواهم بگویم با اینکه نهادهای مدرن داشتیم اما هیچ کدام اثری نداشتند که بتوانند از حقوق مردم دفاع کنند.

معافیت های تحریمی به کشورها و شرکت های خارجی اجازه می دهد تا در پروژه های غیرنظامی نیروگاه هسته ای بوشهر ایران، نیروگاه آب سنگین اراک و راکتور تحقیقاتی تهران کار کنند. آخرین اخبار در خصوص پرداخت وام های زیر ۱۰۰ میلیون تومان را اعلام کنید. به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، هفته گذشته شرایط پرداخت وام بدون ضامن به تا سقف 50 و 100 میلیون تومان به 13 بانک وابسته به دولت ابلاغ شد و براساس توافق وزارت اقتصاد با هیات مدیره بانکها پرداخت این وامها به افراد واجد شرایط باید در همین کمتر از دو ماه منتهی سال شروع شود. سفیر روسیه ضمن تاکید بر روابط راهبردی دو کشور ایران و روسیه و مراودات عمیق و دوستانه بین دو کشور تصریح کرد: از اینکه انتشار این عکس باعث سوءتفاهم و رنجش خاطر مردم کشور دوست، ایران شده اظهار تأسف مینمایم.

مخفی نگه داشتن آن جلسات، پیام بسیار مهمی برای شاه ایران داشت، شاه، مردم و منابع ایران صرفا بازیچهای در دست قدرتهای برتر جهان بودند و طرف خارجی خود را موظف نمیدانست که با عرف دیپلماتیک با ایرانیان روبرو شود. عوامل موثر بر رشد اقتصادی ایران. براساس آمارهای مرکز آمار، رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت در سه فصل نخست سال ۱۳۹۹ روند صعودی داشته که نکته مهمی به­ شمار می ­آید، از سوی دیگر، رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت در پاییز ۹۹ نیز مثبت شده که نشان می­دهد این روند صعودی به بار نشسته و حرکت اقتصاد کشور روبه جلو بوده است. «بیوجدانها، این که یه عکسه، زمان پهلوی واقعا اتفاق افتاد! این ماجرا دو لطمه بزرگ بر ما زد، اول اینکه فشار نظامیای که ما در جبههها به صدام آوردیم، با این پاتک سیاسی پاسخ داده شد که تاثیرات جدی داشت و فشار سیاسی و بینالمللی بزرگی را علیه ایران بسیج کرد.

  • طرفین توافق نامه
  • اسرار تجاری
  • جزئیات دقیق خدمات مورد انتظار مشتری
  • اجرای برنامههای ترویجی، فرهنگی و هنری
  • ماده سیزدهم: شرايط تعليق يا قطع حساب كاربری

در ادامه واکنشها به اقدام تأملبرانگیز دو سفیر خارجی، سفیران روسیه و انگلیس در تهران برای ادای توضیحات در خصوص عکس منتشر شده به وزارت امور خارجه احضار شدند. ایشان در ادامه تاکید کردند:«در مقابل مردم، در مقابل حرکت مردم چه کار میتوانستند بکنند؟ وی با اشاره به ایام زیارتی ماه رجب و مشرف شدن مردم به حرم مطهر امام رضا(ع) تصریح کرد: در این ایام تأکید شده که باید مقررات بهداشتی توسط زائرین رعایت شود. همچنین قرار است صادرات سالانه این ۴۸ پروژه به ۱۱ میلیارد دلار برسد.

در این ملاقات همچنین تاکید شد که ملت بزرگ ایران طی ۴۲ سال گذشته به کرات ثابت کردهاند استقلالی که با جانفشانیها و مقاومتهای تاریخی به دست آوردهاند را با تمام دقت و جدیت محافظت کرده و به عنوان یک کشور مقتدر روابط خود با کشورهای دیگر را مبتنی بر عزت ملی تنظیم میکند. ایران دوست و همسایه ماست و به تقویت روابط مبتنی بر احترام متقابل ادامه میدهیم».