تبیین نقش عوامل ژئوپلیتیکی بر سیاست خارجی عمان

برخی منابع خبری میگویند که «محمود المشهدانی» مسنترین نمایندە پارلمان جدید عراق که ریاست جلسه را برعهده داشته در جریان این درگیریها، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و برخی منابع دیگر میگویند که به دلیل بد شدن شرایط جسمانیاش، جلسه پارلمان را ترک کرد و به بیمارستان منتقل شد.

برخی منابع خبری میگویند که «محمود المشهدانی» مسنترین نمایندە پارلمان جدید عراق که ریاست جلسه را برعهده داشته در جریان این درگیریها، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و برخی منابع دیگر میگویند که به دلیل سرماخوردگی و بد شدن شرایط جسمانیاش، جلسه پارلمان را ترک کرد و به بیمارستان منتقل شد.

در جلسه نخست، مشکلات اهالی ده سبز ، پروژۀ وزارت انکشاف شهری درمکروریان چهارم ، استادان دانشگاه کابل ، پولی تخنیک ، تعلیم و تربیه و طب کابل مورد غور و بررسی قرار گرفت و جهت اجراآ ت بعدی به مراجع ذیربط ، هدایات لازم صادرگردید . آقای «پاساو»بعنوان اولین سخنران، در مورد چگونگی قرارگرفتن یک گروه در لیست تروریستی اتحادیه اروپا و تاریخچه آن صحبت کرد و خاطرنشان کرد که بعد از واقعه 11 سپتامبر وبعد از قطعنامه ضد تروریستی سازمان ملل که لازم الاجراء برای همه کشورهای عضو بود، بسیاری از گروه ها و افراد بدلیل سابقه گذشته شان و دست داشتن در عملیات های تروریستی در این لیست وارد شدند.

نمایندگان وابسته به جریان صدر با کفن وارد پارلمان شدند؛ کفنپوشی از نمادهای اصلی جریان صدر به شمار میرود. از این لحظه به بعد نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در چارچوب پیمان ورشو وارد مجارستان شدند. اما مهمترین نشانه از تاثیرگذاری و نفوذ هریتیج بر سیاست دولت ترامپ در قبال ایران را میتوان سخنرانی مایک پمپئو در تاریخ ۲۱ می ۲۰۱۸ (دو هفته بعد از خروج آمریکا از برجام) در این اندیشکده دانست که در آن پمپئو به ترسیم سیاست دولت ترامپ در قبال ایران پرداخت و برای اولین بار از ۱۲ پیش شرط برای گفتگو و مذاکره با ایران سخن گفت.

طبق توافق میان گروه های سیاسی عراقی ریاست پارلمان از میان اهل سنت انتخاب می شود و دو معاون وی را کردها و اعراب شیعه معرفی می کنند. هیئت مزبور هر دو ماه یکبار در رابطه با مسائل ایران جلسه ای در محل پارلمان اروپا برگزار میکند و هر بار از یک صاحبنظر ایرانی نیز جهت بررسی و بروز شدن موضوعات روز دعوت بعمل می آورد.

در ادامۀ جلسه در روشنی فیصله جلسه عمومی پارلمان مبنی برعدم حضور دادستانی کل واظهارات آن با مطبوعات ، جلسۀ مشترکی اعضای کمیسیون عدلی وقضایی ، اصلاحات اداری ومبارزه با ارتشاء و فساداداری ، کمیسیون تفتیش مرکزی و کمیسیون مصئونیت حقوق وامتیازات وکلاء دایرگردیده مبنای قانونی صلاحیت پارلمان جهت استیضاح دادستانی کل و دلایل استیضاح آن به استناد مواد قانون اساسی و سایر قوانین نافذه افغانستان بررسی گردید .

بارزانی از سال ۲۰۰۵ پست ریاست اقلیم را برعهده دارد و آخرین انتخابات ریاست اقلیم در سال ۲۰۰۹ برگزار شد که بارزانی در آن پیروز شد. واشنگتن حتی روز جمعه اعلام کرد که شواهدی در دست دارد که نشان میدهد مسکو قصد دارد یک حمله ساختگی ایجاد کرده و وانمود کند که مورد حمله اوکراین قرار گرفته تا به این بهانه این کشور را مورد تهاجم قرار دهد.

اوکراین موضوعات داخلی خود را نباید به این مسأله ربط دهد. به گزارش خبرگزاری مهر، «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل در نشست امروز دوشنبه شورای امنیت درباره اتهام زنی های بی اساس محور غربی علیه این کشور در ارتباط با حمله ادعایی مسکو به کییف در سخنانی تصریح کرد: نظامیان روسیه در مرز اوکراین مستقر نیستند. در حالی که کرکوک برای کردها قلب سرزمینشان و منبع اصلی درآمد آنها برای کشوری که در آینده قصد داشتند آن را تشکیل دهند، محسوب میشد اما هیچ یک از اهداف همهپرسی محقق نشد و فقط سرنوشتی نامعلوم را برای کردها به همراه داشت.

در متن قانون اساسی، هیچ اشارهای به نفر دوم و سوم به عنوان نواب رئیس نشده و صراحتا آمده است که جلسه اول را باید «مسنترین نماینده» اداره کند. در بخش دیگر جلسه ، موضوع عراده های استهلاک شده مربوط وزارت معا دن که به 21 عراده می رسد، ودرسال 1381 از فرقه 38 پیاده ولایت بلخ و فلزات سوخته و داغمه میدان هوائی بلخ خریداری شده و هنگام انتقال به کابل در گدام فلزات داغمۀ تصدی جنگلک تخلیه گردیده است ، مورد بحث قرار گرفت.

همچنان در جلسه، فیصله به عمل آمد تا به منظور رسیدگی به عریضۀ حاجی جنت گل ، هیئت چهارنفری کمیسیون به ولسوالی موسهی رفته، موضوع را مورد بررسی قراردهند. آخرین جلسه هیئت در این باره روز سه شنبه 19 دسامبر 2006 در بروکسل تحت عنوان «نتایج انتخابات شورا ها در ایران» تشکیل شد که آقای احمد سلامتیان بعنوان صاحبنظر دعوت شده بود.

به دوام جلسه کمیسیون اعضای کمیسیون پرسش هایی را ازمسؤلین مطرح کردن که پاسخ های آن ها مورد قناعت قرارگرفت . در بخش دیگرجلسه، موضوع پروتوکول لوله های آبگذر از افغانستان به تاجیکستان که ازجانب کمیسیون اموربین المللی پارلمان جهت نظرخواهی فرستاده شده بود، به بحث گرفته شد و با توجه به حفظ منافع مساویانه طرفین، مورد تأیید قرارگرفت.

سايه اين دشمن نيرومند بالاي حياط خلوت کشورهاي بزرگ منطقه باعث گرديده تا کشورهاي همسايه در همدستي و همياري قدرتهاي منطقه، به مقابله و پاسخگويي آن برآيند و رويکردهاي مختلف و متنوع را براي دفاع از منافع از دست داده شان در افغانستان و منطقه بررسي يا تجربه کنند.

نشانهی دیگر منافع ملی مبتنی بر تغییرپذیری موضوعی و جغرافیایی خواهد بود. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، یکشنبه هفته گذشته نخستین جلسه پارلمان عراق برگزار گردید؛ اما حواشی آن و خصوصا اعلام رأی دادگاه عالی قانون اساسی مبنی بر تعلیق ریاست حلبوسی بر پارلمان تا زمان بررسی حقوقی و اعلام نظر قطعی، باعث شد تا در این گزارش به صورت کوتاه وقایع جلسه نخست پارلمان را مرور کنیم.

پس از این خبر، رسانههای عراقی با انتشار سندی، اعلام کردند که «محمود المشهدانی» از نمایندگان پیروز این دور از انتخابات، رئیس سِنّی پارلمان آتی خواهد بود و ریاست نخستین جلسه پارلمان را برعهده خواهد داشت. با این حال، شهروندان و نخبگان عراقی از طیفهای مختلف به کنایه نوشتند: «این افراد روز اول با تکتک به پارلمان رفتند؛ اماباید ببینیم با چه ماشینهایی برگشتند؟

جلسه امروز پارلمان عراق برای تعیین رئیس پارلمان و معاونانش به دلیل عدم توافق گروه های مختلف سیاسی عراق با درخواست ائتلاف ملی عراق و با اعلام رئیس موقت پارلمان بی نتیجه ماند و به سه شنبه موکول شد. نمایندگان پارلمان عراق در این جلسه جمعا سوگند قانون اساسی یاد کردند.

میتوان از رسانههای مانند BBC و VOA در دنیای دیپلوماسی رسانهای نام برد. اتخاذ کردهاند. مردم ایران درک درستی از سیر وقایع داشته و اسیر عملیات و جنگ روانی گستردهی رسانههای غربی و منطقهای نشدهاند. تجویز آنها این است که دولت ترامپ با اتخاذ رویکرد تهاجمی نظامی به نوعی در مقابل ایران بازدارندگی معتبر ایجاد و به موثر بودن کمپین فشار حداکثری و تحریمهای اقتصادی کمک کند.

اما در سناریوی دوم، هر یک از دو قطب تلاش میکنند با پیگیری حقوقی و همزمان فشارهای سیاسی و محیطی، موقعیت خود را به عنوان بزرگترین فراکسیون تثبیت کرده و اختیار تعیین نخستوزیر را به دست آورند. الکساندر دوبچک قانون اساسی جدیدی می نویسد که طی آن چکسلواکی به دو بخش فدرال چک و اسلواکی تبدیل می شود. او از سال ۱۹۹۹، پس از دو دهه خدمات ارزنده برای سرویس امنیتی شوروی و سپس روسیه، تا امروز کاخ کرملین را ترک نکرده است.

او فراموش میکند اضافه کند که: بار اول به صورت تراژدی، بار دوم به صورت یک کمدی». به او گفتم بگذار کمی بخوابم. دورانی که حزب حاکم، حزب کمونیست چکسلواکی قصد داشت با اصلاحات چهره ای انسانی از «سوسیالیسم» به نمایش بگذارد؛ «سوسیالیسمی در اختیار انسان». افشا نکردن روابط روزنامه نگاران و مجریان با دولت ترامپ به اعتماد عمومی به رسانه در امریکا آسیب میزند».

تکرار تاریخ شاید تا امروز بکام ولادیمیر پوتین پیش رفته باشد اما دنیای سیاست و روابط بینالملل دنیایی بیثبات و دائم در حال تغییر و دگرگونی است. در جلسۀ کمیسیون مبارزه با مواد مخدر، مسکرات ومفاسد اخلاقی به ریاست ملاتره خیل محمدی پیرامون جستجوی راه حل ها جهت تداوی معتادین، آتش زدن قرآن عظیم الشأن ازسوی کشیش امریکایی ومکاتیب واصله به کمیسیون بحث صورت گرفت.