ترامپ: رویکرد دولت اوباما در قبال ترکیه در ماجرای خرید پاتریوت منصفانه نبود

این فعال سیاسی که فعالیتهای رسانهای را نیز در کارنامه دارد، پای ثابت مناظرههای تلویزیونی و رادیویی است که قرار است در آنها فردی از حامیان دولت هم حضور داشته باشد. درحالیکه وزارت خارجه روسیه همواره آمریکا را در بحران افغانستان سهیم دانسته است، رئیس جمهور این کشور از ادامه حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان اعلام حمایت کرد. با حضور اوباما پروژه های ضد ایرانی آمریکا افزایش یافته است.

امروز این رقم به حدود ۱۲ درصد کاهش یافته است. ترامپ همچنین با بیان اینکه روابط آمریکا و ترکیه گسترش یافته است، تاکید کرد: “قصد داریم تجارت خود را به چهار برابر برسانیم. روابط ما در زمینه نظامی نیز گسترش می یابد”.

با این حال، ترور جمال خاشقچی در سال ۲۰۱۸ یک مشکل مهم برای عربستان سعودی ایجاد کرد و مانع از توانایی محمد بن سلمان برای تقویت روابط با دولت ترامپ و بایدن شد. این بیماری همه گیر منجر به کاهش ۴۵ درصدی گردشگری مذهبی شد که در سال ۲۰۲۰ به کاهش ۲۸ میلیارد دلاری درآمد ریاض از این منبع منجر شد.

در نظر گرفتن قیود مالی و حد ذاتی قدرت آمریکا و تعهداتش در قبال عراق و افغانستان، آمریکا را از پذیرش تعهدات جدید در منطقه باز می­دارد و این دلیلی است که آمریکا را در عملیات ٢۰۱۱ لیبی مردد کرد و باعث شده است هنوز آمریکا تعهد جدی نظامی در سوریه به عهده نگیرد. اگرچه ایران به غنی سازی اورانیوم تا غلظت 60 درصد و فعال کردن تعدادی سانتریفیوژهای پیشرفته ادامه داده، اما ایران هنوز اقدامی برای ساخت سلاح انجام نداده و ممکن است هرگز چنین کاری نکند.

ناگفته نماند که خود مردم عربستان هرگز نزدیک شدن کامل به تل آویو را نمیپذیرند، بلکه آنها اسرائیل را بزرگترین تهدید برای امنیت منطقه میدانند. طرحهایی که یکی دو سالی بودجه گرفتند و سپس نیمهکاره رها شدند.

با توجه به اینکه عربستان سعودی و ایران شرکای تجاری پیشروی چین در خاورمیانه هستند، ثبات روابط بین دو رقیب برای معاملات پکن در منطقه مفید خواهد بود. کرباسی با تاکید بر ظرفیتهای مختلف اتاق ایران و اتاقهای مشترک برای توسعه همکاریهای اقتصادی با کشورهای دیگر گفت: جایی که بر سیاست محدودیتهایی بار میشود اتاق ایران و اتاقهای مشترک از این محدودیتها به دور هستند و میتوانند با استفاده از ظرفیتهای اقتصادی، مسیر سیاسی را نیز هموار کنند.

ایالات متحده چیزهای زیادی برای از دست دادن دارد، در حالی که چین چیزهای زیادی میتواند به دست بیاورد. اینها گامهایی کوچک و در عین حال قابل توجه به سمت نزدیکی ایران و عربستان همزمان با تلاشهای پکن برای فراتر رفتن از رقابتهای سنتی و به چالش کشیدن هژمونی ایالات متحده در منطقه است. علا میرمحمدصادقی رئیس اتاق مشترک ایران و کانادا در ابتدای این نشست با بیان اینکه اتاق ایران و کانادا یکی از باسابقهترین اتاقهای ایران است که سیاست تجاری ایران را در این کشور توسعه داده و دنبال کرده است گفت: این اتاق تا یک سال قبل سالانه چندین هیات تجاری را از ایران روانه کانادا کرده و به طور متقابل میزبان هیاتهایی از کانادا در ایران بود.

این نقدینگىِ افزایشیافته را هدایت کنید به سمت مراکزی که کمک کند به گشایش کار مردم؛ مثل تولید. اوباما یک بار دیگر در بهمن ماه سال ۹۱ و در کشاکش مباحث هستهای نامهای خطاب به رهبر معظم انقلاب نوشت و در آن از آمادگی واشنگتن برای رسیدن به توافقی دوجانبه با تهران در پروندهی هستهای خبر داد ولی این بار نیز یک سال و نیم پس از صدور نامه از موضع مدعی وارد صحنه شد و ایران را متهم کرد که در تلاش برای تولید بمب اتمی است و از این رو غرب ناگزیر بر حجم و گسترهی تحریمها علیه ایران میافزاید!

ارزیابی نظری موفقیت یا شکست تحریم های موجود علیه جمهوری اسلامی ایران طهمورث غلامی مرکز بین المللی مطالعات صلح – IPSC بیان رخداد به خاطر مسئله ی هسته ای، جمهوری اسلامی ایران در سالیان اخیر متحمل تحریم های یکجانبه و چند جانبه ای علیه خود شده است. اگر دولت بایدن بخواهد سطح نفوذ خود را در منطقه حفظ کند، نمیتواند اجازه دهد منطقه به صحنه رقابت شدید قدرتهای بزرگ تبدیل شود که در آن کشورهای خاورمیانه مجبور میشوند بین واشنگتن و پکن یکی را انتخاب کنند.

از این گذشته، ادامه گفتگوها بین ایران و عربستان سعودی با طرح پنج مادهای گستردهتر پکن برای خاورمیانه مطابقت دارد. در گذشته، چین علاقه خود را به دریافت وضعیت ناظر در این سازمان نشان داده است. در این زمینه و به عنوان مثال، «حکمت حاجییف»، معاون رئیس جمهوری آذربایجان در مصاحبهای که با شبکه خبری والا انجام داد با اشاره به اینکه ارتش کشورش در جنگ با ارمنستان از پهپادهای اسرائیلی به ویژه پهپادهای انتحاری استفاده میکند اذعان میدارد: «نیروهای آذربایجان وابستگی بسیاری به پهپادهایی دارند که از اسرئیل دریافت میکنند.

انتخاب دونالد جی ترامپ به سمت ریاستجمهوری امریکا در 8 نوامبر 2016، پرسشهای فراوانی را در مورد آیندۀ سیاست خارجی آمریکا بهوجود آورد؛ ازجمله اینکه انتخاب رهبری که در سخنرانیهای انتخاباتیاش بسیاری از اصول دیرینۀ سیاست خارجی آمریکا را رد میکرد، ممکن است چه تأثیری بر آیندۀ رویکرد آمریکا به جهان داشته باشد، بهویژه اینکه دولت ترامپ، میراث جمهوریخواهان، دموکراتها، و باراک اوباما را هم با خود داشت.

یک تیم داخلی که مسئولیت واکنش ترامپ به ویروس کرونا را برعهده داشت و «جارد کوشنر» داماد او و مشاور ارشدش در راس آن قرار داشت درخواست دیدارهای خصوصی با رئیس جمهور که از سوی افرادی، چون پیررو و کیلمید مطرح شده بودند را در اولویت قرار داد. برای ایران که تخمین زده میشود ماهانه یک میلیارد دلار کسری بودجه دارد، بدتر شدن اقتصاد آن ممکن است انگیزه بیشتری برای نزدیک شدن به عربستان سعودی ایجاد کند.

چرا ضربه روحانی و غربگرایان به ایران از جنگ تحمیلی هم بیشتر است؟ بیشتر بخوانید: آیا عربستان به کشوری بی ارتباط با منافع آمریکا در خاورمیانه تبدیل شده است؟ در حالی که ایالات متحده تلاش میکند تا استراتژی خود را با عنوان محوریت آسیا اجرا و خود را از خاورمیانه جدا کند، چین از این شرایط به عنوان فرصتی برای ایجاد نفوذ خود در منطقه استفاده کرده است.

با روی گردانی واشنگتن از خاورمیانه، برای ریاض روشن شده است که ایالات متحده آن حمایت بی قید و شرطی را که زمانی از پادشاهی عربستان به عمل میآورد، به ریاض هدیه نخواهد کرد. بر اساس گزارش کپیتال اکونومیکس، پادشاهی زمانی نزدیک به ۳۰ درصد از صادرات جهانی نفت را به خود اختصاص میداد. اگر اهداف چشم انداز ۲۰۳۰ پادشاهی ثابت بماند، به طور بالقوه برای ولیعهد و اقتصاد عربستان فاجعه بار خواهد بود.

در پی دیدار اردوغان با ولیعهد امارات سرمایهگذاری 10 میلیارد دلاری امارات در ترکیه وعده داده شد. در نشست هیات مدیره اتاق مشترک ایران و کانادا در اتاق ایران، ضمن بحث درباره برقراری دوباره مبادلات تجاری میان دو کشور، سه پیشنهاد شامل تشکیل اتاق فکر با محوریت هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و کانادا، معرفی رایزن افتخاری این اتاق به دولت کانادا و همینطور جلب موافقت ضمنی دولتهای دو کشور برای عدم مخالفت با اعزام هیاتی از ایران به دعوت شورای همکاری تجار کانادا برای سفر به این کشور مطرح شد.

او افزود: کانادا امتیاز فوقالعاده ای نسبت به کشورهای دیگر برای ایران دارد و آن امتیاز اقامت ایرانیان زیادی در کانادا با موقعیتهای خوب تجاری است. این هجوم که نظامیان صهیونیست با لباس مبدل صورت دادند به رهبری آریل شارون انجام گرفت که طی آن 69 زن و مرد و کودک فلسطنیی به قتل رسیدند.

قابل ذکر است، چین که در آخرین اجلاس سران سازمان همکاریهای اسلامی شرکت داشت، اولین نماینده خود را در ژوئن گذشته در کمیته نمایندگان دائم این سازمان منصوب کرد. در این اتاق فکر میتوان ظرفیتهای مختلف برای افزایش سطح همکاریهای اقتصادی میان دو کشور را مورد ارزیابی قرار داده و این ظرفیتها را عملیاتی کرد. ذخایر ۴۴۴ میلیارد دلاری عربستان سعودی تنها هزینههای دو سال را با نرخ فعلی پوشش میدهد.

ریاض در حال حاضر تنگنای کاهش درآمدهای نفتی را با توجه به بیماری همه گیر فعلی احساس میکند. در این ارتباط باید گفت که امارات، به ویژه با عادی سازی روابط با اسرائیل، نقش مهمی را در دیپلماسی منطقهای ایفا میکند. نزدیکی ریاض و تهران به طور قابل توجهی نظم سیاسی موجود منطقه را متزلزل خواهد کرد و مجموعهای از برندگان و بازندگان را ایجاد میکند.

مایل هستیم وزارت امور خارجه سیاست خود را در این زمینه بگوید تا اتاق ایران و کانادا در قالب این سیاست اهداف تجاری خود را دنبال کند. تعیین ضمنی پرونده سیاست منطقهای ایران بهعنوان بخشی از مذاکرات وین نیز بر ابهام در سیاست خارجی این کشور در دوره پیشرو میافزاید.