درسهای موفقیت از ایلان ماسک

بعد از اینکه این ماجرا تمام شود هیچ کس نخواهد گفت که ای کاش دادگاه کمی بیشتر طول می کشید. از این گذشته، بر هیچ کس پوشیده نیست که انگیزه ، طبق تعریف، نیاز به محرک دارد. ایلان زمانی مولتی میلیاردر شد که شرکت” Zip2″ را به یکی از بخشهای کامپیوتری “Compaq” فروخت. ایلان ماسک یکی از انسانهای بسیار موفق روی کرهی زمین، بنیانگذار و مدیرعامل میلیاردر اسپیس ایکس و تسلا است. در سال ۲۰۰۰ با همسر آينده خود به اسم جاستین ویلسون( Justine Wilson) که نویسنده ای با استعداد بود، آشنا شد؛ نتیجهٔ ازدواج ایلان با این شخص، ۵ پسر( دوقلو و سه قلو) به اسم های دامیان (Damian)، گریفین (Griffin)، خاویر (Xavier)، ساکسون (Saxon) و کای (Kai) بود؛ در واقع ایلان ۶ پسر داشت، ولی یکی از آنها در زمان بچگی به علت بیماری از دنیا رفت.

  • کشور مبدا: چین
  • ثروت: ۶۳ میلیارد دلار
  • لری پیج (Larry Page)
  • منبع درآمد: شرکت ال و ام هاش (LVMH)
  • لری الیسون (Larry Ellison)
  • مدیرعامل شرکت اوراکل
  • سن: ۵۴ ساله

ایلان ماسک دومین کارآفرین بعد از جیمز اچ کلارک است که موفق شد سه شرکت پی پل، اسپیس ایکس و تسلا موتورز- را ایجاد کند. ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، در جلسه درآمد سه ماهه چهارم این شرکت گفت ساخت یک ربات انسان نما «مهم ترین محصولی» است که تسلا در سال جاری در حال توسعه آن است و آن را جلوتر از Cybertruck و سایر وسایل نقلیه بسیار پرطرفدار، از جمله Semi و رودستر در اولویت کار شرکت قرار داده است. مسیر ثروت ماسکایلان ماسک اولین درآمد جدی خود از مسیر فناوری را در ۱۲ سالگی بهدست آورد. در دسامبر 2013، یک Falcon 9 با موفقیت یک ماهواره را به مدار انتقال زمین “سنکرون” برد، مسافتی که ماهواره در یک مسیر مداری قفل میشد که با چرخش زمین مطابقت داشت.

تا دسامبر سال 2017، طبق اطلاعات فوربز، ثروت ایلان ماسک 20.2 میلیارد دلار برآورد شده است. او تاکنون کتابهای زیادی را برای مطالعه معرفی کرده است که از جملهی این کتابها میتوان به ارباب حلقهها، راهنمای کهکشان برای اتو استاپ زنها، بنجامین فرانکلین: یک زندگی آمریکایی، انیشتین: زندگی و جهان او، ساختارها: یا چرا چیزها نمیافتند، سالار مگسها، هوش برتر: مسیرها، خطرها، راهبردها، صفر تا یک، تصویر بزرگ، اختراع نهایی ما، ماه دلبری خشن است و بنیاد اشاره کرد.

در سال 1992، ماسک کانادا را ترک کرد تا در دانشگاه “پنسیلوانیا” در رشته تجارت و فیزیک تحصیل کند. پنج سال پس از شکلگیری تسلا، در مارس 2008، این شرکت از “رودستر (Roadster)”، یک اتومبیل اسپرت با سرعت شتاب 0 تا 60 مایل در ساعت در 3.7 ثانیه و همچنین مسافت 250 مایل بین شارژ باتری لیتیوم یون خود رونمایی کرد. گزارشهای به دست آمده خبر از آن دارند که ایلان ماسک به تازگی درباره تمایلات خود برای راه اندازی کارخانهای در کشور روسیه به صورت تلویحی صحبت کرد.

به این دلیل که احساس میکرد گرفتن تابعیت آمریکا از آن طریق آسانتر است. در مورد پرتاب، ماسک اینطور بیان کرد، “من احساس بسیار خوشبختی میکنم … ایلان ماسک میگوید: ” فکر میکنم افراد عادی این امکان را دارند تا فردی فوقالعاده باشند”. چرا که فکر میکنم این ارز مردمی است. ماسک پس از فروش سهامش در Zip2، شرکت PayPal را بنیانگذاری کرد که با بیش از 173 میلیون کاربر بخش جداییناپذیری از دنیای کسبوکار آنلاین است. با این حال او بعدها برای تحصیل و راهاندازی کسب و کار خود، تابعیت ایالات متحده را نیز کسب کرد. وی در پاسخ به درخواست ایلان ماسک برای توقف ردیابی از او 50000 دلار درخواست کرد.به گفته این دانشجو، در نوامبر سال گذشته، خود ماسک با او تماس گرفت و از او خواست که در ازای دریافت 5000 دلار این حساب کاربری را غیرفعال کند.

پس تمام کاری که لازم است انجام دهید (البته زمانی که در کشور در دسترس قرار گرفت) این است که یک دیش مخصوص خریداری کرده و آن را در محل مناسبی که برنامه اعلام میکند نصب کنید. وقتی PayPal توسط eBay به مبلغ 1.5 میلیارد دلار سهام خریداری شد. این مبلغ 50 میلیارد دلار بیشتر از نفر دوم این لیست یعنی جف بزوس است که 195 میلیارد دلار دارایی دارد. در این زمان ماسک نخستین کمپانی خود یعنی Zip2 را تاسیس کرد.

مردی که سفینهها و فضاپیمای خود را به بیرون از زمین میفرستد، خبر پخش اینترنتی جهانی را میدهد، در بازار رمزارزها تاخت و تاز میکند، توییتهای متفاوتی میگذارد و مهمتر از همه نابغهی پشت ماشینهای پرطرفدارِ الکتریکی یعنی تسلاست. شرکت اسپیس ایکس که تحت مدیریت ایلان ماسک در حوزهی فضایی فعالیت میکند، در حال ساخت بزرگترین راکت ساخته شده توسط بشر است. اگر میخواهید فردی کارآمد و مثمرثمر باشید، بهتر است نگاهی به برخی از استراتژیهای ایلان ماسک بیاندازید که به شما کمک میکند تا به شکل کارآمد و موثرتری کار کنید و زندگی خود را تغییر دهید. ماسک میگوید این رمان بود که برایش الهامبخش شد تا در اکتشافات فضایی به دنبال کسبوکاری برود. ماه بعد اعلام شد که “اسپیس ایکس” در بندر “لسآنجلس” تأسیساتی برای ساخت و استقرار BFR احداث میکند.

بندر مکانی ایدئال برای SpaceX بود، زیرا موشک آن تنها پس از تکمیل شدن کشتی قابل حرکت خواهد بود. او که اخیرا در کنفرانس ماهواره ۲۰۲۰ شرکت کرده بود نیز ترک عادت نکرده و به حاضرین در نمایشگاه گفته است دانشگاه ملاکی برای نشان دادن تواناییهای خارقالعاده نیست و بیشتر مکانی برای خوشگذرانی است. ایلان و هماتاقی او در این زمان خواستار زندگی در یک خانه بزرگ، خارج از محیط دانشگاهی، بودند. شاید بتوان گفت که این یکی از عجیبترین اتفاقات سال 2021 بود که ایلان ماسک با ریسک بسیار بالا بر آن فائق آمد. هر وقت کسی از او میپرسد که چگونه ساخت موشک را یاد گرفته است، جواب میدهد: «من کتاب میخوانم».