سیاست خارجی افغانستان بس از طالبان

و در تعریفی دیگر می­توان گفت: سیاست خارجی به معنی دنبال کردن هدفهای کشور در محیط بینالمللی و در رابطه با جامعهها، دولتها و کشورهای دیگر است. چالشی که اکنون رژیم صهیونیستی در رابطه با ایران دارد حضور قوی ایران در فلسطین، لبنان و سوریه است. او همچنین تلویحاً خواستار عدم حمایت ایران از فلسطین، سوریه، لبنان و یمن شده است.

ایشان گفتند یک دخترخانم تحصیلکردهای هست، شما و مادر بیایید و با او ملاقاتی داشته باشید. جمهوری اسلامی و دولت سیزدهم خیلی مبتکرانه و جدی، با دادن دو طرح، آمادگی خود را برای ادامه مذاکرات و رسیدن به نتیجه که نتیجه آن باید لغو تحریم همه جانبه باشد، اعلام کرده است.

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین، با تاکید بر اینکه همه همّ و غمّ احزاب، فعالان سیاسی و مسوولان باید مبتنی بر حفظ و افزایش سرمایه اجتماعی باشد، گفت: دولت چند مگاپروژه برای جهش اقتصادی کشور تعریف کند. این کارشناس مسائل بینالملل پیشرفتهای ایران در حوزههای نظامی و غیرنظامی را یکی از عوامل دغدغه و نگرانی کشورهای غربی عنوان کرد و گفت: سه کشور اروپایی به جای انتقاد از آمریکا به دلیل خروج این کشور از برجام، با این کشور همسو هستند که این موضوع نشان از سطح انصاف و عدالت کشورهای اروپایی است.

امضای توافقنامه صلح موجب شده است تا «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی که بدترین روزهای سیاسی خود را سپری میکند، ژست پیروزی گرفته و خود را به عنوان پرچمدار تحقق یک دستاورد مهم در عرصه سیاست خارجی معرفی نماید. آمریکا نشان داده است که اگر در مقابلش یک قدم عقبنشینی کنیم در حقیقت راضی به یک قدم نمیشوند. آفتابنیوز : اصغر سلیمی درباره مذاکرات هستهای وین و چشمانداز برجام، اظهار کرد: مذاکرات باید زمانبندی داشته باشد تا طبق آن زمانبندی، مسائل و اختلاف نظرها حل شود چراکه اگر فاصله زمانی بین هر دوره مذاکره زیاد شود این امر به نفع ایران و اقتصاد کشور نیست.

در میزگرد نهم داود هرمیداس باوند مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد انرژی هستهای را بررسی میکند و علی خرم ایران و سازمانهای بین المللی را به موضوع صحبت خود تبدیل میکند. در مقابل مسکو تمام این اتهامات را رد میکند و میگوید که هیچ قصدی برای حمله اوکراین ندارد و تنها میخواهد امنیت خود را تامین کند. واکنشها نشان داد که توافق صلح امارات با تل آویو نه تنها در جبهه مقاومت که در اردوگاه سازش نیز از هیچ حمایتی برخوردار نیست توافق امارات با صهیونیستها به قدری ننگ آور بود که نه تنها موجب اعتراض جبهه مقاومت و شخصیتهای مستقل در کشورهای مختلف منطقه شد بلکه صدای جبهه سازشکار را نیز درآورد.

جانسون در این بیانیه اعلام کرده است که بریتانیا به استفاده از تمام ابزارهای اقتصادی و دیپلماتیک موجود برای جلوگیری از هرگونه تجاوز روسیه به اوکراین ادامه خواهد داد. به گزارش اختصاصی خبرنگار رکنا، مدتی قبل درگیری مسلحانه در یکی از شهرهای غربی کشور منجر به قتل یک جوان شد.با شناسایی عامل قتل در تهران و ارجاع نیابت قضایی،رسیدگی به پرونده در دستور کار شعبه دوم بازپرسی دادسرای جنایی تهران قرار گرفت.

2.تجربه تاریخی ایران و ترس از شوروی،این دلیل هم منجر به شکل گیری یکی دیگر از اصول آن یعنی مقابله با شوروی شد. هدف قرار گرفتن هندیها در افغانستان و نیز انتقادهای تند لفظی امریکا و ایران از یکدیگر در خاک افغانستان، نشان از ناتوانی افغانستان در نگهداری توازن در سیاست خارجیاش خوانده شد. جمعی از کشورهای غربی با صدور بیانیه مشترکی طالبان افغانستان را به “اعدامهای جمعی” علیه نیروهای پلیس این کشور متهم کردند.

آمریکا و متحدانش مدعی هستند که حضور نیروهای روسیه در مرز اوکراین تهدیدی برای این کشور محسوب میشود و ولادمیر پوتین درصدد حمله به کییف است، در حالی که مسکو بارها عنوان کرده اقدامات نظامیاش در مرز با اوکراین عادی است؛ اما آمریکا و متحدانش همچنان قصد دارند، شرایط مرز روسیه با اوکراین را پرتنش جلوه دهند. در سرمقاله روزنامه عربی «رأی الیوم» آمده است که اظهارات بیتان به عنوان عضو کنست از حزب لیکود به ریاست «بنیامین نتانیاهو»، عجیب نبود.

اما با احتساب شهرهای پیوسته به آن که «تلآویو بزرگ» نامیده میشود، دارای جمعیتی ۳.۳ میلیون نفری میشود. درست به همین دلیل است که سران آل خلیفه بیش از دیگران از صلح ابوظبی با تل آویو سرمست شدند و به پایکوبی برای آن پرداختند.

در حقیقت راه طی شدهی مشابهی وجود نداشته که قبلا دیگران آن را آزموده باشند و انقلاب اسلامی در حقیقت ادامهی آن راه باشد. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری مرزبانی استان، متن پیام بدین شرح است: دانشجو نیروی مورد امید یک کشور است، دانشجو است که میتواند در مقابل مشکلات بِایستد؛ دانشجو، هم جوان است، هم عالم است؛ او است که فردای کشور را باید اداره بکند، او است که باید آگاه باشد تا سنگر ایستادگی را در مقابل زیادهخواهان و فرصتطلبان و دیگران تقویت بکند، این باید محکم باشد.

این در حالی است که انتظار میرود عفوبینالملل همداستان با دیدهبان حقوقبشر مستقر در نیویورک و گروه حقوقبشری اسرائیلی «بتسلیم»، اسرائیل را بهدلیل سابقه ۵۵ سال اشغال نظامی سرزمینهای فلسطینی و همچنین نحوه رفتار و برخورد با اقلیت عرب خودش به جرم «آپارتاید» متهم کند.

بر اساس توافقهای صورت گرفته میان سە طیف اصلی عراقی، منصب ریاست جمهوری سهم کردها، ریاست مجلس سهم سنیها و نخست وزیری عراق سهم شیعیان این کشور است و انتظار میرود مجلس عراق امروز (یکشنبه) در اولین نشست خود بتواند رئیسی برای خود انتخاب و از سناریوی دست نیافتن به نتیجه و ادامه نشستها به مدت طولانی در این باره، جلوگیری کند و پس از آن، در مدت ۳۰ روز رئیس جمهور عراق انتخاب شود.

اقتصاد بلاروس سال گذشته میلادی با ۰.۹ درصد کاهش رشد همراه بود وبانک جهانی انتظار دارد که بر اساس پیشبینیهای به عمل آمده در ماه اکتبر، رشد اقتصاد این کشور در پایان سال ۲۰۲۱ به ۱.۲ درصد برسد. این دیپلمات روس افزود: تحریمهای غرب علیه بلاروس مفهوم سیاسی روشنی دارد و نمونه دیگری از دخالت در امور داخلی یک کشور مستقل است.

در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمیدهد؛ به ما کمک نمیکنند و هر جا بتوانند ضربه میزنند؛ آنجایی که ضربه نمیزنند، آنجایی است که امکانش را ندارند؛ هر جا امکان داشتهاند ضربه زدهاند؛ این تجربهی بسیار مهمّی است.

درحالیکه این رویکردِ چندرشتهای از ظرفیت بسیار بالایی برای تجزیهوتحلیل فرایندهای اقتصاد سیاسی – امنیتی ملی و بینالمللی تأثیرگذار بر سیاست خارجی برخوردار است. به گزارش سلام نو به نقل از فارس، «لیندسی گراهام»، نماینده جمهوریخواه و «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا از نحوه اجرای سیاست «فشار حداکثری» علیه ایران در دوران ریاستجموری «دونالد ترامپ» انتقاد کردهاند. این اقدام در جهت فشار مضاعف به تهران با هدف تحمیل خواسته هایش بر جمهوری اسلامی صورت گرفته است.

قراردادهای خارجی خرید ماهوارههای GEO و LEO ایران در چه زمانی منعقد و با همه دشواریهای مالی، پرداختها انجام شد؟ در نهایت به همه یارانه داد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از بیبیسی، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس به همراه سران کشورهای فرانسه، آلمان و ایتالیا شب گذشته، گفتوگو و اعلام کردند: «از همه ابزارهایی که در اختیار داریم برای حمایت از اوکراین و جلوگیری از حمله روسیه به اوکراین استفاده میکنیم.» سران این کشورهای غربی طی این ویدیو کنفرانس مشترک، بار دیگر حمایت خود از تمامیت ارضی اوکراین را اعلام کردند.

در این میان رویکرد بنت به جایگاه اسرائیل در کشمکش روزافزون مسکو و واشنگتن نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. وی افزود: «بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سیاست خود طی دوازده سال گذشته وعده داد که حماس را از بین ببرد هر چند که واضح است، نمیتوان حماس را از بین برد.

این گزارش در حالی قرار است منتشر شود که دیوان کیفری بین المللی در حال تحقیق در مورد احتمال ارتکاب جنایات جنگی از سوی ارتش اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی در اراضی اشغالی است. افتخار ایران این است که این دو ابزار را در اختیار فلسطین قرار داده است و این نشان می دهد که ما به آزادی این کشور نزدیک شده ایم.