شورای نگهبان – ویکی شیعه

محمدجواد ظریف در نامه شماره ۶۴۲۸۶۲۷ مورخ ۲۰ تیر ۱۴۰۰، “بیست و دومین (و آخرین) گزارش سهماهه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)” را تقدیم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی کرد. مجلس یازدهم سال گذشته، اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری را در دستور کار خود قرار داده بود اما، شورای نگهبان پیش از آغاز انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ که با پیروزی حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی به پایان رسید، در نامهای اعلام کرد هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام به این مصوبات ایراد گرفته است. حاکم اسلامی چون فقیه جامع الشرایط است قدرت اجتهاد دارد لذا می تواند به تحولات روز پاسخ گوید و چون ولایت شرعی دارد حق دارد برای اجرای شرع آئین نامه های شرعی وضع نماید ، برنامه های وزراتی تنظیم نماید و احکام حکومتی صادر کند .

  • فرمانده سپاه قدس
  • طلا و سکه / سکه 12 میلیون و40 هزار تومان شد
  • مجیدی پشت در رختکن حبس شد
  • مستند «برای پرچم» – افتخارات وزنه برداری ایران
  • پیش بینی بورس در هفته سوم بهمن ۱۴۰۰

لاریجانی در متنی که حدود ۳۰ صفحه است سعی کرده به همه شبهات و سوالات شورای نگهبان پاسخ دهد. جدی همچنین توضیح داد: در مورد ارز نیز طبق مصوبه استفاده از ارزهایی مجاز بود که تعهد ارزی ندارند برای مثال میتوان به ارزهایی که هموطنان ما در خارج از کشور دارد اشاره کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قلم و نحوهٔ نصب و استفاده به صفحهٔ «راهنمای وزیر» مراجعه نمایید. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی راجع به رفع ایراد طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار گفت: اینکه راهکار چه چیزی است با مجلس است البته ما در مجلس حضور پیدا میکنیم و آن را تبیین میکنیم. بعد از مدتی شایع شد که اگر نویسنده کتاب توبه کند حکم قتل او پس گرفته خواهد شد ولی آیت الله خمینی در پاسخ به استفتائی در همین زمینه تاکید کرد که سلمان رشدی (نویسنده کتاب) حتی اگر توبه کند و زاهد زمان هم بشود حکم او تغییر نخواهد کرد.

برای پاسخ دادن به بعضی تبلیغات دروغین متذکر می شوم بنده و خانواده ام هیچ ملک، دارایی و حساب بانکی در خارج از کشور نداریم و قبول هم ندارم افرادی که در کشور مسئولیت سیاسی دارند، فعالیت اقتصادی داشته باشند. روز دوشنبه وزیر خارجه طالبان از جهان خواست تا روابط حسنه برقرار شود، اما خودش از ارائه تعهد در زمینه مسائل انسانی که جزو نگرانیهای مهم جامعه بینالمللی است، خودداری کرد. یکی از استدلالها در این زمینه این است که خبر واحد گمانآور است؛ حال آنکه ما در اعتقادات به یقین نیاز داریم. چرا که مسئولان نمی دانند آن شورای محترم، در موعد بعد، چه نظری افاضه می فرمایند. در دوره پهلوی (۱۳۰۴ ـ ۱۳۵۷ش) در سال ۱۳۱۲ش در مجلس شورای ملی قانون «اجازه رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه» به تصویب رسید. پس از انقلاب اسلامی ایران طبق اصل دوازدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، دین رسمی ایران اسلام و مذهب جعفری اثنی عشری است و پیروان مذاهب دیگر اسلامی اعم از حنفی، شافعی، مالکی، حنبلی و زیدیه در انجام مراسم مذهبی طبق فقه خودشان آزادند و تعلیمات دینی و احوال شخصیه ( ازدواج، طلاق، ارث و وصیت) و دعاوی مربوط به آن در دادگاهها رسمیت دارند.

علت مخالفت رهبری با مذاکره ایران و آمریکا چیست؟ «از خدمات سه دوره مدیریت مجلس شما قدردانی می کنم شکی نیست همزمان که مجلس شورای اسلامی با هدایت جنابعالی در مسیر تحقق منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و حل دغدغه های مردم شریف ایران گام برداشت توانست باری را از دوش نظام و ملت کم کند و خدمات صادقانه انجام دهد». دیوان شعر امام کتابی است که در ۶ فصل شامل غزلیات، رباعیات، قصاید، مسمط، ترجیع بند و اشعار پراکنده تنظیم شده و اولین بار توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی در ۴۳۸ صفحه انتشار یافته است. «دوران تحصیل امام»، پرتال پژوهشی و اطلاع رسانی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، تاریخ درج مطلب: ۲۷ تیر ۱۳۹۱، تاریخ بازدید: ۱۸ تیر ۱۳۹۹. ↑ «صوت سخنرانی امام خمینی بمناسبت تصویب کاپیتولاسیون»، پرتال پژوهشی و اطلاع رسانی مرکز تنظیم و نشر آثار امام خمینی. «صوت سخنرانی امام خمینی بمناسبت تصویب کاپیتولاسیون»، پرتال پژوهشی و اطلاع رسانی مرکز تنظیم و نشر آثار امام خمینی، تاریخ بازدید: ۷ اسفند ۱۳۹۹.

↑ «پایاننامهها/پایاننامههای دانشجویی»، پرتال پژوهشی و اطلاع رسانی مرکز تنظیم و نشر آثار امام خمینی. «برگی از صحیفه/ تحریم رفراندوم دروغین شاه توسط امام خمینی»، پرتال پژوهشی و اطلاع رسانی مرکز تنظیم و نشر آثار امام خمینی، تاریخ درج مطلب: ۱ بهمن ۱۳۹۳، تاریخ بازدید: ۷ اسفند ۱۳۹۹. امام خمینی، سید روحالله، ولایت فقیه، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ۱۳۷۳ش. امام خمینی، سید روحالله، موسوعة الامام الخمینی ۴۵: تعلیفات علی شرح فصوص الحکم و تعلیقات علی مصباح الانس، تهران، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ۱۴۳۴ق. ↑ امام خمینی، موسوعة الامام الخمینی ۴۵: تعلیقات علی شرح فصوص الحکم و تعلیقات علی مصباح الانس، ۱۴۳۴ق، مقدمة التحقيق، ص۵.

↑ امام خمینی، صحیفه امام، ۱۳۷۸ش، ج۲۱، ص۲۹۱. ↑ گروه تاریخ، تاریخ تشیع، ۱۳۹۰ش، ص۳۶۰و۳۶۱۳۶۹؛ ر.ک: جعفریان، اطلس شیعه، ۱۳۹۱ش، ص۲۰۷. ↑ گروه تاریخ، تاریخ تشیع، ۱۳۹۰ش، ص۳۶۰. ↑ دائرة المعارف بزرگ اسلامی، ۱۳۸۷ش، ج۱۶، ص۵۵۳. ↑ دائرة المعارف بزرگ اسلامی، ۱۳۸۷ش، ج۱۶، ص۵۴۷. ↑ اصل ۱۶۸؛ نیز رجوع کنید به مدنی، ۱۳۶۰-۱۳۶۹ش، ج۶، ص۲۷۲-۳۰۱. ری نیز در زمان عثمان بدون جنگ فتح میشود و مردمش تا پیروزی عباسیان گرایش اموی داشتند و حتی آن را جزو شهرهای ناصبیمذهب نیز نام بردهاند.

مقصود از ذکر اظهارات برخی از بزرگان دینی، سیاسی و نظامی کشور درباره حقیر که حسن نظر آقایان را می رساند، خدای ناکرده خودستایی یا این معنا نیست که به این دلایل شورای نگهبان ملزم به تایید صلاحیت اینجانب است بلکه صرفا این امر است که در باره شخصی که اینگونه مورد تایید استوانه های دینی و انقلابی است، اقتضا می کرد اندکی حسن ظن در آقایان شورا ایجاد می شد و وقتی گزارش هایی اینگونه مخرب به شورا ارائه گردید، حداقل از اینجانب هم سوال می کردند و توضیحات حقیر را استماع می فرمودند و بعد از آن تصمیم می گرفتند. ↑ برای نمونه، یکی از آثار شیعی قرن نهم هجری در تهران، صندوق امامزاده یحیی با تاریخ ۸۹۵ق است که بر آن صلوات بر چهارده معصوم حک شده است. در قرن هشتم هجری، پس از حمله مغول و افول ری و ورامین، بیشتر مردم تهران شیعه بوده و از دوره صفویه و قاجاریه و پس از انقلاب اسلامی ایران تا امروز بیشتر مردم تهران شیعه دوازدهامامی هستند.

«ویرایش جدید مجموعه “پا به پاي آفتاب” در 8 جلد منتشر ميشود»، خبرگزاری کتاب ایران. در دوره معاصر نیز بناهای بزرگ و مهمی در تهران ساخته شده است؛ مانند دانشگاه تهران، برج آزادی و مجموعه فرهنگی آن، برج میلاد ، مصلی امام خمینی و سالن اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی. شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی ایران، فهم صحیح از ماهیت کارکرد و نظرات آن شورا، گام مهمی در تبیین ویژگی ها و انتظارات از آن نهاد در ایفای وظایف قانونی اش است و به رفع نقص ها و کاستی ها و تلاش در راستای بهبود عملکردهای آن نهاد خواهد انجامید. شورای نگهبان از منظر امام خمینی و مقام معظم رهبری. علاوه بر اصل ۹۱، بند (۶) اصل ۱۱۰ نیز «نصب، عزل و قبول استعفای فقهای شورای نگهبان» را جزء وظایف و اختیارات رهبری دانسته است. امام خمینی نخستین بار در نجف و در درسهایی که بعدها با نام حکومت اسلامی منتشر شده، نظریه ولایت فقیه را مطرح کرد. این سفر همچنین یک روز پس از آن انجام میشود که چاووش اوغلو به خبرنگاران گفت که او و وزرایی از دیگر کشورها قصد دارند برای مذاکره با طالبان راهی کابل شوند.

در واقع ” جنگ نرم ” یعنی دوست ودشمن نه دیگر با سلاح های معمول آتشین جنگی درجبهه ها / بلکه با اسلحه زبان وقلم و درکنج خانه ها وتنها با یک دستگاه کامپیوترویا ابزارهای دیگری اررسانه های جمعی / هرکدام سعی میکنند دیگری را ازصحنه سیاست خارج کرده وخود جای اوقرارگیرند وجایگاهی را درنظام مقدس تصاحب کنند / خواه حق باشند خواه باطال.

شیخ فضل الله نوری از شاگردان میرزای شیرازی با تفکر سلطنت مشروعه از دیگر عالمان این دوره تهران است. محدث نوری صاحب کتاب مستدرک الوسائل در آغاز جوانی به تهران سفر کرده و از علمای آن بهره برده است. عدم احراز منوط به نداشتن این شرایط است، نه اینکه هر عضو شورا به سلیقه خود فردی را صاحب صلاحیت بداند یا نداند. مسئله اصلی این امور نیست موضوع این است که عده ای می پندارند از انتخابات باید نتیجه ای که آنان صلاح می دانند بیرون بیاید و استفاده از همه امکانات برای این مقصود را مشروع می دانند. دکتر بهرام عیناللهی روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری اجلاس روسای دانشگاهها و دانشکدههای علوم پزشکی کشور طی گفتگو با خبرنگاران در مشهد افزود: یکی از دلایلی که باعث کاهش چشمگیر مرگ و میرهای ناشی از کرونا در ایران شده افزایش قابل توجه سرعت انجام واکسیناسیون است. از زمانی که آقا محمدخان قاجار در ۱۱ جمادی الاول ۱۲۰۰ق / یکم نوروز ۱۲۱۲ش در تهران بر تخت پادشاهی مینشیند رسماً پایتخت ایران میشود.