مدل تصمیم گیری در سیاست خارجی؟

بنا بر اعلام رسانههای عراقی در این بیانیه طرفین بر لزوم همکاریهای استراتژیک تأکید کردند و امریکا ضمن تعهد بر حفظ حاکمیت ارضی و احترام به قوانین عراق اعلام کرد همچنان به پشتیبانی نیروهای امنیتی ادامه خواهد داد و از برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه در این کشور حمایت میکند.

اصلاح قوانین مربوط به سن ازدواج، تعیین مصادیق عسر و حرج و حضانت فرزند (که اولویت را تا هفت سالگی به مادر داد) و لغو ممنوعیت اعزام دانشجویان دختر به خارج از کشور از مهم ترین فعالیت های حقوقی دولت خاتمی است.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه تهدید به تحریم علیه کشورها و شرکتهای خارجی از جمله روسیه، چین و کشورهای اروپایی را که با بخش غیرنظامی برنامه هستهای ایران همکاری میکردند لغو کرد.

مجلس نمایندگان مردم در اغلب کشورهای دموکراتیک بالاترین نهاد حکومتی محسوب می شود. تنها درصورتی از اهمیت این عامل کاسته خواهد شد که نظامی در جهان شکل بگیرد که هیچ کشوری سودای تجاوز به کشورهای دیگررا در سر نپروراند یا سازمان های بین المللی از چنان ظرفیت و درایتی برخوردار شوند که بتوانند از هر تجاوزی در هر جا و به هر صورت جلوگیری نماید.

آلمان تاکنون بر اهمیت رایزنی های دیپلماتیک برای جلوگیری از افزایش تنش ها میان روسیه و اوکراین تاکید و از ارسال سلاح به اوکراین خودداری کرده و این موضوع باعث خشم متحدان غربی برلین شده است. دولت اوباما با مشارکت فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه توافق کرد که ایران غنی سازی اورانیوم را تا سال ۲۰۳۱ در ازای لغو تحریم های اقتصادی به ارزش ده ها میلیارد دلار محدود کند.

45- یكی از استانداردهای جهانی در زمینه خودرو، تعداد خودروی موجود در كشورها برای هر هزار نفر یا سرانه مالكیت خودرو است. بحث اصلی من در این کتاب این است که اگرچه عوامل متعددی وجود دارد که درک آمریکاییها از جهان خارج از مرزهای خود را شکل داده است، یکی از مهمترین آنها تأثیری است که تجربه منحصر به فرد آمریکا – از نظر موقعیت جغرافیایی، ساختار اجتماعی داخلی، و تاریخ – به نحوه درک شهروندانش از جهان بستگی دارد.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد؛ هرچقدر طرف مقابل آمادگی جدیتری برای لغو تحریمها داشته باشد و اراده جدی تری برای پذیرش ساز وکارهای مد نظر ایران در لغو تحریمها داشته باشد، زمان دست یابی به توافق نهایی کوتاهتر خواهد شد.

مردم با تمام وجود دوست دارند که مذاکرات ایران و طرف غربی و شرقی ختم به خیر شود و بازار به ثبات برسد تا آنها بعد از مدتها نفس راحتی بکشند. وقتی ما بحث فتنه را مطرح میکنیم یعنی اینکه صفبندیها کاملا روشن نیست، آگاهی بخشی از حق آن طرف است و آگاهی بخشی از حق این طرف. فرمانده قرارگاه شمال شرق ارتش جمهوری اسلامی ایران از دستگاه سیاست خارجی خواست در خصوص شرایط امنیتی و دفاعی کشور با دولتهای غربی مذاکره نکنند.

از آنجا که شورای امنیّت ملّی به مسایل دفاعی و امنیتی کشور می پردازدو بخشی از این مسایل به طور مستقیم با سیاست خارجی ارتباط دارد و از ساختارهای تصمیم گیری در سیاست خارجی است.

کارشناسان معتقدند «جو بایدن» که پیش از این خروج نظامیان امریکا از افغانستان را آگوست امسال اعلام کرده بود با توافق جدیدش، بر طولانیترین مأموریتهای جنگی امریکا که به دستور «جورج دبلیو بوش» کلید خورده بود، پایان داد اما همچنان با حفظ نیروهایش در قالب تیمهای آموزشی و مشاورهای در عراق، دست به ماشه و آماده برای مقابله با هر تهدیدی خواهد بود.

در شرایطی که هدف دو کشور در بیانیه مشترک علاوه بر مأموریتهای آموزشی و امنیتی، بر گسترش سرمایهگذاری شرکتهای امریکایی و ایجاد ثبات اقتصادی و فرصتهای شغلی برای عراق قرار گرفته بود، توافق «الکاظمی» با استقبال شدید مقامات ارشد عراق و گروههای مقاومت روبهرو شد.

هدف از این معافیتها، ترغیب ایران به بازگشت به توافق هستهای سال ۲۰۱۵ است که از زمان خروج دولت قبلی آمریکا و اعمال مجدد تحریمها، آن را نقض کرده است. ظاهراً این دولت (بایدن) به جای درک این حقیقت که ایران با منابع مالی زیاد کشوری بسیار خطرناک است، در مسیر احیای توافقی شکست خورده گام بر می دارد. البته در این بین لازم به ذکر است که دولت بایدن سعی دارد از رویکرد تهاجمی دولت ترامپ در برابر چین استفاده نکند.

به گزارش «میدل ایست این 24»، در این دیدار که چهارمین مذاکرات راهبردی بغداد و واشنگتن به شمار میرفت طرفین با صدور بیانیهای مشترک گرچه اتمام مشارکت رزمی نظامیان امریکایی در عراق را پایان سال 2021 اعلام کردند اما این توافق با آنچه «بایدن» در افغانستان به اجرا درآورد تفاوتی بزرگ داشت.

لذا باید گفت، خطای بزرگ روحانی انفعال در قبال تندروها بود و این باعث شد آنها کارشکنیهای خود را جدیتر دنبال کنند. کنگره آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۶ به پیشنهاد مایک پمپئو (رئیساسبق سازمان سیا و وزیر خارجه سابق آمریکا و طراح اصلی ترور سردار سلیمانی) قانونی به نام «قانون گزارش همکاری ایران و روسیه» تصویب کرد که بر اساس مفاد آن وزارت دفاع و وزارت خارجه و جامعه اطلاعاتی آمریکا باید با ردیابی و رصد کردن همکاری بین ایران و روسیه، اطلاعات مربوط به سطح و عمق و نوع این روابط را بهطور منظم گزارش کنند.

این منابع گفته اند که از جمله موضوعاتی که تیم را از هم جدا کرده، این است که چگونه تحریمهای موجود را به طور مستحکم اجرا کنند و آیا مذاکرات را در حالی که ایران برنامه هستهایاش پیشرفت میکند، قطع کنند یا خیر. «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان این کشور نیز که سال گذشته لایحه خروج نظامیان خارجی از عراق را تصویب کرده بود، ضمن تبریک به نخستوزیر و تیم مذاکرهکنندهاش، اعلام کرد دستیابی به توافقنامه استراتژیک میان عراق و امریکا را از منظر دیپلماتیک و سیاسی موفق ارزیابی میکند.