نامه سید محمد خاتمی به آیتالله خامنهای + جزییات

به گزارش فرارو، جو بایدن از زمان حضور در قدرت، احیای توافق برجام را از اولویتهای اساسی خود تعریف کرده است. در سوی مقابل در جبهه تهران در باب عمل به تعهدات معیار باید لغو تمام تحریمهایی باشد که در برجام قید شده است؛ چراکه آمریکا بر اساس متن این توافق مجموعه تعهداتی داشته که باید آنها را اجرایی کند. ۲۰ سال مداخله نظامی ایالات متحده آمریکا و متحدانش همراه با سرمایه گذاری مادی و انسانی در افغانستان شکست خورد و اکنون سوال بسیاری این است که چرا ملت سازی یا دولت سازی در افغانستان شکست خورده است. اینجا بود که رزمندگان و خادمان و فرماندهانشان اقرار کردند، مقابله با فتنه ۸۸ سختتر از مقابله در ۸ سال جنگ تحمیلی بود. امثال بنده و آقای جلیلی، در صورتی که آقای احمدی نژاد رئیس جمهور نمی شد، هیچ گاه جایگاهمان از سرکنسولی و مدیرکلی در یک معاونت بالاتر نمی رفت و تا سال ها از همان حلقه بسته مدیریتی برای اداره کشور استفاده می شد. زمانی که آقای احمدی نژاد برای اجلاس فائو به ایتالیا آمده بودند، به ایشان گفتم که فشار روی خانواده من بسیار زیاد است و هر روز از سوی وزارت امور خارجه فشار را بر من بیشتر می کنند و دیگر نمی توانم به این مسئولیت ادامه دهم.

ایشان برای من تعریف کرد که در یکی از کنفرانس هایی که در بروکسل برگزار می شد، چون جایگاه کشورها را بر اساس حروف الفبا چیده بودند، ایران و ایتالیا در کنار یکدیگر بودند. اما علت اصلی که آقای متکی تصمیم بر عزل من داشت و دکتر احمدی نژاد شدیدا مخالفت کرد و ماجرا تبدیل به یک جنجال رسانه ای شد از این قرار بود که چند بار آقای متکی و آقای بروجردی هیئات هایی را به ایتالیا فرستادند که کارشان شخصی بود و من با استعلامی که از وزارت خارجه و کمیسیون امنیت ملی انجام دادم، متوجه شدم که سفر این دو هیئت کاملا شخصی است. این که قیمت دلار کاهش پیدا میکند و ارزش پول ملی بالا میرود یعنی کاهش تورم است و مردم راحتتر بتوانند اجناس مورد نیاز خود را با قیمت عادلانه تری خریداری کنند. از سوی دیگر، کاخ کرملین با روسای جمهوری که از واکسنهای روسی استفاده کرده باشند، به جهت حمایت از تولیدات داخلی خود سطح دیگری از تعامل را برقرار کرده و امتیازات خاصی را در دیدار با آنان قائل میشود.

انتظار داشتید دکتر احمدی نژاد کسی را که این گونه ناهماهنگ با سیاست های نظام عمل می کند را عزل نکند و تحمل کند؟ آقای متکی البته به شدت مخالف رفتن من به ایتالیا بود و پیگیری کار من برای اعزام به ایتالیا فقط توسط شخص دکتر احمدی نژاد و آقای جلیلی انجام شد. روحانی ادامه داد: بانک ها را اولاً برای تولید نیاز داریم و در همین سالی که گذشت حدود 24 هزار واحد تولیدی از تسهیلات بانک ها استفاده کرده اند که باعث شد این بنگاه های کوچک و متوسطی که برخی آن ها خوابیده بود و برخی از همه ظرفیت ها استفاده نمی شود امروز فعال بشود. جهانگیری ادامه داد: بخشی نیز افراد سودجو بودند که کمیته ای در بانک مرکزی تشکیل شد متشکل از قوه قضائیه، دولت و بانک مرکزی که باید وضع آنها را پیگیری کند. سعی کردم در دورانی که در ایتالیا خدمت می کنم، وظیفه خود را به بهترین نحو انجام دهم. اما آن ها به علت سفارشات آقای متکی و بروجردی انتظار داشتند که از امکانات سفارت استفاده کنند و من هم خود را یک سفیر احمدی نژادی میدانستم و نماینده تفکری بودم که قرار بود به اینگونه مدیریت و استفاده شخصی از بیت المال پایان دهد، با این کار مخالفت کردم.

وزیر خارجه ایتالیا آقای متکی را از دور می بیند که با حالت گیجی و گنگی به دنبال صندلی خود می گردد. تلاشهای بیوقفه او از طریق حفظ اشعار بلند و صحبت کردن در مقابل آئینه باعث شد بایدن به مشکل لکنت خود غلبه و همچون سایرین صحبت کند. آیا سفیری که علیه رئیس جمهوری کشورش صحبت می کند را نباید عزل کرد؟ معاون برای من با حالت طنز نقل می کرد که وقتی وزیرخارجه ایتالیا این جمله را برای آقای متکی گفت، چهره ایشان درهم رفت و تا آخر اجلاس دیگر با وزیرخارجه ایتالیا صحبت نکرد. دوبار آقای جلیلی به ایتالیا سفر کرد و من ترتیب ملاقات در بالاترین سطح یعنی نخست وزیر را برای آقای جلیلی دادم و آقای متکی از این موضوع خیلی ناراحت شده بود. در بحث هسته ای هم دوبار آقای لاریجانی و دوبار آقای جلیلی در زمان مسئولیت شورای عالی امنیت ملی به ایتالیا سفر کردند و یک بار به اتفاق با آقای سولانا نشست برگزار کردند. یکی دیگر از علل ناراحتی و مشکلات آقای متکی هم این بود که پرونده هسته ای در وزارت خارجه نبود و در شورای عالی امنیت ملی به مدیریت آقای جلیلی انجام می شد.