پایان دولت روحانی از امید تا ناامیدی!

روزنامه واشنگتن پست در شماره روز گذشته خود نوشت آژانس اطلاعات مرکزی این کشور اوت (مرداد-شهریور) سال گذشته به باراک اوباما اعلام کرد رئیس جمهور روسیه به منظور کمک به ترامپ و ضربه زدن به هیلاری کلینتون دستور هک اطلاعات انتخاباتی آمریکا را صادر کرده است.

این خبر را وزارت خارجه روسیه طی بیانیهای امروز -جمعه- اعلام کرد. قرار است در جلسه امروز جنبش مخالف تغییر نیز شرکت کند. اما به دلیل قرار گرفتن در آستانه انتخابات 96 این تغییرات اعمال نگردید زیرا جابجایی وزرا در یک سال آخر دولت یازدهم عملا غیر کاربردی تشخیص داده شده و تغییر در روند حل مشکل و پیشرفت نیز ایجاد نمی شد.

انتخاب کابینه ای نسبتا معقول و متناسب با محذورات موجود در زمان انتخاب، امیدها را به تغییر زنده نگه داشت. اين نوع شرکتها بخشهايي مخصوص دولت دارند که نرمافزار، سختافزار و تکنولوژي لازم را در اختيار سازمانهاي اطلاعاتي آمريکا قرار ميدهند تا اين سازمان يک پايگاه داده بسته براي شبکههاي جاسوسي جهاني ايجاد نمايد. با نزدیک شدن به زمان اعلام وزرای پیشنهادی به مجلس ، به نظر میرسد که لیست مورد نظر دکتر روحانی تا حدی تکمیل شده است و ایشان نسبت به انتخاب معاونین و اعضای کابینه به جمع بندی نهایی رسیده اند .

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین ،رسانههای عبریزبان اعلام کردند که دست کم صدای ۳ انفجار در تل آویو شنیده شده و به نظر میرسد که این پیامی از سوی گروههای فلسطینی در غزه در رابطه با اسیر هشام ابوهواش است که از ۱۳۸ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده و وضعیت خطرناکی دارد.

از نظر پنتاگون فضاي سايبري نيز به مانند فضاي آبي، خاکي و هوايي يک نوع ميدان جنگي است. متخصصين بر اين باورند که اين اقدامات به منظور ساماندهي دوباره کل اينترنت صورت پذيرفته و هدف از آن اعمال کنترل دولت بر فضاي مجازي است.

به گزارش روزنامه “نيويورکتايمز ” مقامات دولتي از کنگره ميخواهند که تمام شرکتهاي خدمات اينترنتي – شامل فرستندههاي رمزدار ايميل به مانند بلکبري، وبسايتهاي شبکههاي اجتماعي به مانند فيسبوک و نرمافزارهايي پيامرساني “نفر به نفر ” به مانند اسکايپ (Skype) – را موظف نمايند که در صورت صدور دستور شنود همکاريهاي لازم را ارائه کنند.

آخرین بار باراک اوباما، رئیسجمهور پیشین ایالاتمتحده در آخرین روزهای حضورش در کاخ سفید، تحریمهای هستهای ایران را تا 29 اردیبهشت، پس فردا، تعلیق کرده بود. به گزارش نشریه هیل، تا کنون تقریباً ۱۲ نفر از کسانی که بایدن برای کابینه خود معرفی کرده سابقه حضور در دولت اوباما را داشته اند. وی با اشاره به زندگی بیش از 50 سالهاش با مرحومه دلال تاکید کرد: او تنها یک همسر نبود؛ او یک مبارز بود که بارها و هر بار سالها به دلیل ماموریتهای مخفیانهام، او را ترک کردم اما او هرگز دم برنیاورد و اعتراضی نکرد.

وی در صفحه توئیتر خود نوشت: تازه معلوم شد که دولت اوباما در جریان مذاکرات افتضاح هسته ای ایران، به دو هزار و ۵۰۰ ایرانی از جمله مقام های دولتی، حق شهروندی اعطا کرده است. خبرگزاری ایرنا: شماری از مقامهای دولت پیشین آمریکا روز سه شنبه اظهارات حجت الاسلام «مجتبی ذوالنور» نماینده جبهه پایداری را که مدعی اعطای حق شهروندی به دو هزار و ۵۰۰ ایرانی طی مذاکرات برجام شده بود، رد کردند.

روسیه اما می گوید قصدی برای حمله به هیچ کشوری ندارد و این حق را دارد که در هرجایی از خاک خود نظامیانش را جا به جا کند. در نظام دموکراتیک افکار و خواست های عمومی، احزاب و گروه های ذینفوذ و مقامات رسمی سه قوه مورد توجه قرار می گیرد و سیاست خارجی مشروعیت خود را در سازگاری و همسویی با افکار عمومی و گروه های چون احزاب سیاسی و گروه های ذینفوذ می گیرد.

برای مثال، تونی بلینکن نامزد بایدن برای وزارت امور خارجه آمریکا که نزدیک به دو دهه به وی مشاوره داده است و سابقه خدمت در کمیته روابط خارجی سنا که بایدن در دهه ۱۹۹۰ ریاست آن را بر عهده داشت، دارد. گزارشها حاکی از آن است که کمیته روابط خارجی سنا همچنین از «راب مالی» نماینده ایالات متحده آمریکا در امور ایران درخواست کرده است تا درباره مذاکرات فعلی وین در جلسه استماع سنا گزارش دهد.

این استراتژی در حقیقت بدین معناست که آمریکا تلاش کرد تا اصل «تفرقه بینداز و حکومت کن» را که در گذشته توسط استعمارگران در کشورهای تحت قیمومیت آنها پیاده میشد، این بار در سطح جهانی پیاده کند.

من این گونه مسائل را به آقای روحانی انتقال میدادم و میگفتم این حرفها را کابینه شما زده است. وقتی شما شاهد سیاسی کردن تصمیم گیریها در نهادهای مهم فدرال- مثل سازمان غذا و داروی آمریکا – هستید، این مسئله خودش باعث تضعیف اعتماد عمومی میشود. چارلز کوپچان که به عنوان مدیر ارشد امور اروپا در شورای امنیت ملی تحت ریاست جمهوری اوباما خدمت می کرد می گوید: سیاست مربوط به روابط شخصی است و در نتیجه فکر می کنم بایدن می خواهد خود را در جمع افرادی قرار دهد که آنان را می شناسد و به آنها اعتماد دارد.

رییس ستاد کارکنان کاخ سفید بایدن نیز هنگامی که بایدن در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ ریاست کمیته قضایی سنا را بر عهده داشت، وی مشاور ارشد کمیته بوده است. دشمن همان آزادي است که اينترنت در اختيار مردم جهان قرار داده و تهديدي براي استيلاي نظاميگونه اطلاعات و قدرت مطلق پديد آورده است.

رئیس جمهور آمریکا زمانی که در میان مردم پورتوریکو حضور یافت با مردم مثل شهروندان درجه دو برخورد کرد. نیروی سوم در واقع کشوری بود که از قدرت آن جهت کاهش نفوذ و مهار سیاست دو کشور انگلیس و شوروی استفاده می شد.این قدرت می بایست دارای چهار ویژگی باشد: 1.اهداف استعماری در ایران نداشته باشد 2.قدرت و توان کافی برای ایجاد تعادل بین دو کشور دیگر داشته باشد 3.به حضور در ایران علاقهمند باشد 4.دو کشور شوروی و انگلیس نیز نسبت به آن دشمنی نداشته باشند.

هرچند در دولت ترامپ اندیشکدهها و اتاقهای فکر شاید وزن سابق خود را نداشته باشند، اما با توجه به گستردگی دولت و موضوعات درگیر در سیاست خارجی و همچنین نزدیکی غالب کسانی که در دولت به کار گماشته میشوند به برخی اندیشکدهها یا سوابق حضور آنها در این اندیشکدهها، آنها همچنان نقش و نفوذ خود را حفظ کردهاند. همینطور با وجود گلایه از حضور برخی چهرهها در فهرست اصلاحطلبان برای مجلس خبرگان، این فهرست نیز بالاترین رأی را آورد و آیتالله هاشمیرفسنجانی بهعنوان نفر اول لیست اصلاحطلبان رأی درخور ملاحظهای آورد؛ هرچند در نهایت آیتالله جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری شد.

داعش و دیگر گروههای ترویستی اکنون شکستهای سختی را در عراق و سوریه متحمل شدهاند اما این به معنای پایان یافتن کار آنها نیست. اما همین توییت با واکنش تند همشهری او که در دولت دوم حسن روحانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بود مواجه شد و محمدجواد آذریجهرمی تعطیلبودن صنعت فضایی در دولت قبل را تکذیب کرد.