کودتا پایان استراتژی موازنه منفی در ایران بود

طبق توافق میان گروه های سیاسی عراقی ریاست پارلمان از میان اهل سنت انتخاب می شود و دو معاون وی را کردها و اعراب شیعه معرفی می کنند. تاکید مککنزی بر تداوم حضور ۲۵۰۰ نیروی آمریکایی در داخل اراضی عراقی تاکید میکند که وی به توافقنامه امضا شده میان دولتهای عراق و آمریکا در خصوص عقبنشینی نظامیان آمریکایی تا پایان سال جاری میلادی پایبند نیست.

این عضو ائتلاف الفتح تصریح کرد که دولت باید درباره حقیقت تناقض موجود میان بیانیه دولت عراق و اظهارات مککنزی توضیح دهد. استراتژی موازنه منفی در صدد بود از اتحاد سیاسی و نظامی با انگلستان و شوروی ، از رقابت آن دو در جهت تامین حداکثر منافع ایران استفاده نماید.مصدق پس از آن که توانست دست انگلستان را از صنایع نفت کوتاه کند به اقداماتی در جهت ایجاد تعادل میان دو ابر قدرت امریکا و شوروی دست زد.

وی در گفتوگو با پایگاه خبری «المعلومه»، از دولت خواست تا درباره تناقض موجود در اظهارات «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق و ژنرال مککنزی درباره سرنوشت نیروهای رزمی آمریکایی توضیح دهد.

البلداوی افزود: اظهارات ژنرال مککنزی آمریکایی بیانیه اعلام شده از سوی قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی و هیأت مذاکره کننده با طرف آمریکایی را به کلی نقض میکند. علی مطهری، نماینده مردم تهران هم در یادداشتی با اشاره به اظهارات مشایی نوشت :اینجاست که به حکمت مخالفت رهبر انقلاب با معاونت اولی آقای مشائی پی میبریم و بهتر بود رئیس جمهور محترم اساسا ایشان را در هیچ پست حساسی قرار نمیداد.

در پی این حادثه و وخامت حال المشهدانی، خالد الدراجی، رئیس سِنی پارلمان عراق برای ادامه جلسه نخست دور پنجم پارلمان این کشور شد. رویدادهای تابستان ۲۰۲۱ در افغانستان نه تنها از تمایل واشنگتن برای خروج از منطقه و تمرکز بر رقابت با چین در منطقه اقیانوس هند-آرام طی سالهای آینده حکایت داشت بلکه بیانگر عقبنشینی آمریکا از نقش ژاندارم جهان نیز بود؛ روندی که ایالات متحده پیش از آن با خودداری باراک اوباما از حمله به سوریه پس از استفاده ارتش این کشور از سلاح شیمیایی آغاز کرده بود، دونالد ترامپ آن را ادامه داده بود و حالا جو بایدن با خروج از افغانستان پی گرفته است.

حالا اشرف غنی همین خواندن را برای امریکایی ها میخواند. قصور ترامپ در پورتوریکو پیش درآمدی بر قصور وی در بحران کرونا بود، وی در حل کردن مشکلات مهم آمریکا کوتاهی کرد به همین علت جو بایدن پیروز خواهد شد، چون وی برای کشور چشم انداز و ایده دارد. بریتانیا در حال بررسی گزینه هایی برای دو برابر کردن تعداد نیروها و ارسال تسلیحات دفاعی به استونی است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، دفتر «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس در بیانیه ای اعلام کرد که این کشور در نظر دارد حمایت نظامی خود از متحدان ناتو را تقویت کرده و در این راستا احتمال دارد نیروهای مستقر خود در استونی را دو برابر کند.

با توجه به مخالفت برخی از اعضای مسلحین با طرح مصالحه وطنی که با میانجیگیری روسها صورت رفت، احتمال میرود که تعداد حملات علیه نیروها و کاروانهای گشتی روسیه و سوریه در استان درعا افزایش یابد. امریکا میداند که با تکمیل شدن فرارش از افغانستان ، پاکستان سگ های طالب خود را تشویق به حمله به کابل میکند اما مردم در مقابل با راه اندازی مقاومت دوم هرچه طالب و سگ های پاکستان است را خواهند کشت و این درگیری شاید سالها را در بر بگیرد و خواهی نخواهی پای روس و ایران و هند هم به این جنگ ها کشانده میشود و ابتکار از دست غربی های مفرور خارج خواهد شد و پای رفیبان غرب به کابل کشانده خواهد شد.

اما مه میدانم که امریکا هوشیار است و سرشه مار نگزیده که باز افغانستان بیایه. قبل از اینکه فاطمه رجبی عنوان معجزههزاره سوم را دربارهاش به کار ببرد، خودش آن را به زبان آورده بود اما خطاب به بسیج؛ یک سال از شهردارشدنش گذشته بود که در دیدار با برگزیدگان المپیاد علمی بسیج گفت: کشور نیازمند معجزههزاره سوم جوانان ایرانی است.

دولت انگلیس مدعی شد که طرح اعزام نظامیان و تسلیحات بیشتر به ناتو «در مواجهه با تجاوزات فزاینده روسیه» ارائه میشود و میتواند دفاع ناتو و «حمایت انگلیس از شرکای شمال اروپا و حوزه بالتیک را تقویت کند». همه اینها در حالی است که سخنگوی دولت جانسون روز جمعه به روزنامه ایندیپندنت گفت نخستوزیر انگلیس میخواهد از روسیه دیدار کند و البته قبل از آن با «ولادیمیر پوتین» رئیسجمهور روسیه نیز تلفنی گفتگو خواهد کرد تا او را از تهاجم احتمالی به اوکراین منصرف کند.

گروسی همچنین مدعی شده که ایران باید تصمیم بگیرد تا با روشی شفافتر با آژانس برای ارائه توضیحات لازم همکاری کند. به گزارش دویچه وله، رونالد مولتری؛ معاون وزارت دفاع ایالات متحده در بخش استخبارات و امنیت روز جمعه در نشست استماعی کنگره، آمادگی برای برگشت احتمالی به افغانستان را تائید کرده است.

این مسابقات در ورزشگاه ۱۲ هزار نفری آزادی و در قالب کشتی آزاد و فرنگی به ترتیب در اوزان ۵۷ تا ۱۲۵ و ۵۵ تا ۱۳۰ برگزار می شود؛ تیم ایران در قالب ۳۶ نفر در این مسابقات شرکت خواهد کرد ضمن اینکه طی سال های گذشته کشور جمهوری اسلامی ایران با شرکت در این مسابقات مقام های قابل قبولی کسب کرده است.

در همین راستا، دعوت ایران از محیالدین کبیری، رهبر این حزب برای شرکت در کنفرانس وحدت اسلامی در تهران، از سوی دولت دوشنبه با اعتراض مواجه شد. این طرح همچنین شامل مجازات و جریمه شرکت های فعال در روسیه خواهد بود که خدمات مالی مثل سوئیفت را به نهادهای روسی ارائه دهند.

دفتر نخست وزیر انگلیس همچنین اعلام کرد که جانسون از دریاسالار «تونی راداکین» رئیس ستاد مشترک این کشور خواسته است تا در روز سهشنبه توضیحاتی درباره وضعیت اوکراین به وزیران کابینه ارائه دهد.

سپس نمایندگان پارلمان به نخست وزیر و کابینه جدید رای خواهند داد که طبق قانون توسط فراکسیون اکثریت مجلس معرفی می شوند. جلسه امروز انتخاب رئیس جمهوری به دلیل اینکه تعداد نمایندگان به حد نصاب قانونی نرسید به جلسه مشورتی و تبادل نظر تغییر یافت. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری فارس، «محمد البلداوی» عضو ائتلاف الفتح عراق، امروز (شنبه، ۱۱ دسامبر)، به اظهارات روز پنجشنبه ژنرال «کنث مککنزی» رئیس سازمان تروریستی سنتکام (فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا) واکنش نشان داد.

در این نشست اکبر رضایی معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت از نحوه برگزاری حج ۱۴۴۲ هجری قمری در عربستان گزارش داد و دلایل برگزاری محدود حج امسال را عنوان کرد و این عملیات مورد تحلیل قرار گرفت. در این ارتباط گفته شده هواپیماهای ترابری نظامی روسیه، نیروها و تجهیزات یگانهای هوابرد این کشور را که به عنوان بخشی از نیروهای حافظ صلح جمعی سازمان پیمان امنیت جمعی ماموریتهایی را در قزاقستان انجام دادند، در حال حاضر به پایگاه هوایی وستوچنی در منطقه اولیانوفسک و پایگاه هوایی چکالوفسکی در منطقه مسکو منتقل کرده اند.